2023 yılı ÖTV muafiyetli araç satışının en hızlı olduğu yıllardan biri olmaya hazırlanıyor. Özellikle 2023 engelli araç limiti Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte sıfır araç almak isteyenler ÖTV’siz araç aramaya başladılar. Engelli muafiyetli ÖTV indirimli sıfır araba almak isteyenlere bu konuyla ilgili yapılan araştırma ve  sonuçları...

2023 Engelli araç limiti ne kadar oldu?

2023 engelli araç limiti Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda 2023 engelli araç limiti 1.004.200 TL oldu. Bu kapsamda liste fiyatı 1.004.200 TL altında olan binek araçlar ÖTV ödenmeden engelli vatandaşlar tarafından satın alınabilecektir. Bakanlar Kurulu tarafından yeniden güncellenerek Resmi Gazete’de yayımlanan 2023 engelli araç limiti 1.004.200 TL olarak açıklanmasıyla birlikte ülkemizde satışa sunulan birçok araç limit dâhilinde satışa sunulmaya başlandı.

2023 yılı sıfır engelli araç fiyatları

Limitlerin yeniden güncellenmesiyle birlikte bir önceki yıl limite girmeyen birçok araç yeniden limit dâhilinde satışa sunulmaya başlandı. Önceki yıl alınamayan SUV modelleri, 2023 yılıyla birlikte satışa sunuldu. Bu kapsamda ülkemizde satışa sunulan en ucuz 2023 model engelli araç fiyatı 220.000 TL olurken 2023 engelli araç limitleri kapsamında satın alınabilecek en pahalı araç fiyatı ise 555.500 TL oldu. Bundan dolayı engelli araç fiyatları 2023 yılı itibariyle 220 bin ile 555 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

2023 Yılında Engelli İndirimi İle Alınabilecek Modeller

2023 yılı ÖTV muafiyetli olarak satın alınabilecek birçok model bulunmaktadır. Bu kapsamda farklı marka ve model seçenekleri sunulmaktadır. Özellikle fiyat açısından bakıldığında 220 bin ile 555 bin TL arasında birçok ÖTV’siz alınabilecek modeller bulunmaktadır. Citroen 2023 Engelli Araç Modelleri

Farklı segmentlerde araç seçeneği sunan Citroen özellikle SUV segmentinde en çok ilgi gösterilen markalardan biri olmaya devam ediyor. 2023 Citroen engelli araç modelleri olarak alınabilecek araçlar içerisinde Citroen C-Elysee, C3, Citroen C3 Aircross ve Citroen C4 modelleri bulunmaktadır. Citroen C5 ise limit dışı kaldığı için satın alınamamaktadır.

Fiat 2023 engelli araç modelleri

En ucuz 2023 model engelli araç modellerini satışa sunan Fiat bu açıdan hem otomobil hem de hafif ticari araç modellerini satışa sunmaya başladı. Fiat markasından 2023 yılında engelli indirimi kapsamında Fiat Egea Sedan, 2023 Egea Cross, Egea HB, Panda, 500L, Fiat Fiorino ve Doblo modelleri ÖTV muafiyetli olarak satın alınabilecektir.

Dacia 2023 engelli araç modelleri

Dacia markası Fiat gibi yılın en ucuz engelli araç modellerini 2023 yılında satışa sunan markalardan biri olarak dikkat çekmektedir. Bu kapsamda Dacia’nın tüm modelleri ÖTV’siz olarak satın alınabilecektir. Dacia engelli araç modelleri kapsamında 2023 yılında Sandero, Sandero Stepway, Duster ve Jogger modelleri satın alınabilecektir. Dacia modelleri 2023 yılında ÖTV’siz olarak 299 bin TL ile 420 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

Ford 2023 engelli araç modelleri

Ford, ülkemizde satışa sunulan en önemli araçlarını 2023 yılında engelli araç modeli olarak satışa sunmaktadır. Bu kapsamda satın alınabilecek modeller arasında 2023 model Ford Focus, EcoSport, Puma, Fiesta modelleri yer almaktadır. Yılın en iyi SUV modelleri arasında yer alan 2023 Ford Kuga modeli ise limit dışı kaldığı için ÖTV muafiyetli olarak alınamamaktadır.

Hyundai 2023 engelli Aaç modelleri

Hyundai markası 2023 engelli indirimiyle alınabilecek en ucuz araç olan Hyundai i10 modeliyle birlikte birçok aracını da bu kapsamda satışa sunmaya başladı. Hyundai engelli araç modelleri içerisinde 2023 yılında alınabilecek önemli araçlar bulunmaktadır. Bunlar içerisinde Hatchback olarak i10 ve i20 modelleri bulunurken mini SUV olarak 2023 Bayon ve büyük SUV olarak da Hyundai Kona ile birlikte sadece başlangıç paketi alınabilen Hyundai Tucson ÖTV’siz olarak satışa sunulmaktadır. Bunun yanında 2023 Elantra modeli de sedan araçlar içerisinde alınabilecek modellerden biridir.

Honda 2023 engelli araç modelleri

Markanın en çok tercih edilen araçları 2023 yılında ÖTV’siz olarak satışa sunulmaya başlandı. Honda City’nin tüm modelleri ve Honda Civic aracının başlangıç paketi 2023 yılında Honda tarafından ÖTV muafiyetli olarak satışa sunulmaya başlandı. SUV segmentinde ise en çok merak edilen araçlar arasında yer alan HR-V ve CR-V modelleri limit dışı kaldığı için satın alınamayacaktır.

Kia ÖTV’siz 2023 engelli araç modelleri

Kia, özellikle SUV araç modelleriyle engelli vatandaşların en çok araştırdığı markalardan biri olmayı başardı. Kia modelleri 2023 yılında 270 bin TL ile 555.000 TL arasında değişen fiyat aralıklarıyla satışa sunulmaktadır. 2023 Kia engelli araç modelleri arasında Kia Rio, Picanto, Ceed, XCeed, Cerato ve Stonic modelleri bulunmaktadır. Yılın en çok aranan 2023 SUV modellerinden biri olan Kia Sportage modeli ise 1.004.200 TL üzerinde bir başlangıç fiyatına sahip olduğu için limit dışı kalmıştır. Bu kapsamda hiçbir Sportage modeli ÖTV muafiyetli olarak alınamayacaktır.

Nissan ÖTV muafiyetli 2023 engelli modelleri

Nissan, özellikle Hatchback ve SUV segmentinde ülkemizde satışa sunulan en önemli binek araçlara sahip markalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle en çok merak edilen SUV modellerinden biri olan Qashqai 2023 modelinin başlangıç paketi engelli aracı olarak satın alınabilecek olup araç 550 bin TL fiyatla satışa sunulacaktır. Bunun yanında Nissan Juke ve Micra modelleri de ÖTV’siz olarak satın alınabilecektir.

Opel 2023 engelli araç modelleri

Opel yılın en güzel araçlarını satışa sunan markalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yeni nesil motor ve tasarım özellikleriyle karşımıza çıkan Opel markasının iki önemli aracı olan 2023 Grandland ve Insignia modelleri limit dışı kaldığı için ÖTV’siz olarak alınamayacaktır. 2023 yılında Opel tarafından satışa sunulan engelli araç modelleri içerisinde Corsa, Astra HB, Crossland ve Mokka modelleri yer almaktadır.

Peugeot ÖTV’siz 2023 engelli araç modelleri

Limitlerin belirlenmesiyle birlikte Peugeot markasına olan ilgi de her ne kadar artsa da özellikle 3008 modelinin limit dışı kalmasıyla birlikte engelli vatandaşlar tarafından üzüntüyle karşılandı. Bunun dışında 2023 yılında Peugeot tarafından ÖTV’siz olarak alınabilecek sadece üç model bulunmaktadır: Peugeot 2008, 208 ve Peugeot 308 modelleri yer almaktadır. Diğer Peugeot modelleri limit dışı kalmıştır.

Renault 2023 engelli araç modelleri

270 bin TL başlangıç fiyatıyla 2023 engelli araç modelleri içerisinde satışa sunulan en ucuz fiyata sahip olan Clio ve Taliant modelleriyle birlikte Megane, Captur ve Kadjar modelleri de ÖTV’siz olarak alınabilecek araçlar arasında yer almaktadır. Özellikle SUV araç almak isteyenler limit dışı kalmadan 2023 Kadjar modelini tercih edebilirler. Kadjar 2023 engelli araç fiyatı ise 540.000 TL civarındadır.

Seat  ÖTV’siz 2023 engelli araç modelleri

Yılın en çok merak edilen markaları arasında yer alan Seat, ülkemizde sadece Hatchback ve SUV segmentinde yer alan araçlarını satışa sunmaya devam etmektedir. Özellikle Ateca ve Tarraco SUV modellerinin fiyatları merak edilirken limitlerin açıklanmasıyla kötü bir haber geldi. Seat, liste fiyatı limitlerin üstünde olan Ateca ve Tarraco modellerini 2023 yılında engelli indirimi kapsamında satıştan çekti. Bunun yanında Arona, Ibiza ve Leon modelleri 2023 yılında Seat tarafından satışa sunulan modeller oldu.

Skoda 2023 ÖTV muafiyetli engelli araç modelleri

Araç çeşitliliğinin en çok olduğu markalardan biri olan Skoda 2023 yılında engelli indirimi kapsamında satışa sunacağı modelleri açıkladı. Bu kapsamda Skoda Octavia, Fabia, Kamiq, Scala modelleri 2023 yılında ÖTV’siz olarak alınabilecektir. Skoda markasının diğer önemli araçları olan Kodiaq, Karoq ve Superb modelleri ise 2023 engelli araç limitleri üstünde bir başlangıç fiyatına sahip oldukları için ÖTV’siz olarak satın alınamayacaktır.

Toyota  ÖTV muafiyetli 2023 engelli araç modelleri

Sedan, Hatchback Cross ve SUV olarak dört farklı segmentte araç satışına devam Toyota, 2023 yılında engelli vatandaşların tercih edebileceği önemli markalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Crossover SUV karşımı olarak karşımıza çıkan Toyota Corolla Cross 2023 modeli ÖTV muafiyetli olarak 2023 yılında alınabilecek en önemli araçlardan biridir. Bunun yanında yılın en çok tercih edilen araçlarından biri olan Corolla hem Hatchback hem de Sedan segmentinde alınabilecektir. Ayrıca Yaris, Yaris Cross ve C-HR modelleri de ÖTV’siz olarak alınabilecektir.

Volkswagen 2023 engelli araç modelleri

Ülkemizde en çok ilgi gören markaların başında gelen Volkswagen son yıllarda SUV segmentinde yaptığı atılımlarla bu segmentte ülkemizde en çok tutulan markalardan biri olmayı başardı. Bu kapsamda özellikle satışa sunulan 2023 T-Roc, Taigo ve T-Cross modelleri ÖTV’siz olarak engelli aracı olarak satın alınabilecektir. Bunun yanında Hatchback olarak da Golf ve Polo modelleri satışa sunulmaktadır. Passat ve Tiguan modelleri ise liste fiyatları engelli araç limitinin üstünde olduğu için satın alınamayacaktır.

kaynak:yeniarabamodelleri.com

Editör: Habererk Com