ABD basını yabancı suçluların yakalanmamak için 400 bin dolar karşılığında Türk vatandaşlığı aldığını yazdı. 

Vice news sitesi, “Gangsterler yakalanmaktan kaçmak için yeni bir yol buldu: Türk olmak” şeklinde bir analiz yayınladı. Analizde uyuşturucu kaçaklarının Türkiye’den vatandaşlık alarak yakalanmaktan kaçtıkları belirtildi.

Habere göre Avrupalı yetkililer de bu durumdan rahatsızlıklarını dile getirerek Türkiye'nin yeni vatandaş olanların iadesini reddetmesinden dolayı endişeli olduklarını bildirdi.

TÜRKİYE'NİN İADE ETMEDİĞİ UYUŞTURUCU KAÇAKÇILARI ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Interpol tarafından aranan ve geçen sene Marmaris'te yakalanan Irak uyruklu uyuşturucu kaçakçısı Rawa Majid'in de yatırım yapanlara özel programla 2020'de Türk vatandaşı olduğu hatırlatılan haberde ayrıca İsveç'te uyuşturucu suçları nedeniyle aranan 'Baron' lakaplı Majid'in İsveç’e iadesinin Türkiye tarafından reddedildiğine dikkat çekildi. İsveçli Savcı Henrik Söderman, "Türk makamları, Rawa Majid'in Türk vatandaşı olması nedeniyle iadenin imkansız olduğunu söyledi" derken Avrupalı yetkililer de Türk vatandaşlığıyla ilgili sorunun bu vakanın ötesine geçtiğini belirtti.

TÜRKİYE UYUŞTURUCU KAÇAKLARINEN EN FAZLA TERCİH ETTİĞİ YERLERDEN

Kaynaklar, giderek artan sayıda uyuşturucu kaçakçısının Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) oturum izni almaya çalıştığını aktardı.

Belçikalı bir yetkili, "BAE, özellikle de Dubai, kartel üyelerine oturma izni veren ve iade sürecini yanıtlamayan yerler olarak tanınıyor ama yarım milyon doları olan herkese gerçekten vatandaşlık veren Türkiye başka bir mesele" diye konuştu.

BAŞINA 200 BİN EURO ÖDÜL KONAN SUÇLUNUN TÜRK PASAPORTU VAR

Hollandalı bir yetkili ise, ülkenin en çok aranan suçlular listesinde yer alan ve başına 200 bin euro ödül konan uyuşturucu kaçakçısı Jos Leijdekkers'in de Türk pasaportu kullandığını ifade ederek "Türk anayasasına göre yargılanmak üzere yurt dışına gönderilemiyor" dedi.

TÜRK VATANDAŞLIĞI ALMA SÜRECİNİN ZORLAŞTIRMAASI ÖNERİSİ

Yetkili, Dubai ve Türkiye arasındaki özel uçakları denetlemek kolay olmadığını açıklarken, her iki ülkede de mülkleri olan Leijdekkers, tutuklanma korkusu olmadan iki ülke arasında gidip geliyor. Bu durum, uluslararası suç çetelerinin yargılanmaktan kaçmasına ve yeni bir yol bulmasına neden oluyor. Özellikle Türkiye'nin yatırım yapanlara ve mülk satın alanlara vatandaşlık verme politikasının, uyuşturucu kaçakçıları gibi suçluların Türk vatandaşı olmasını sağlayarak iade sürecini zorlaştırdığı ifade ediliyor.

Tüm bu gelişmeler, uluslararası suç çetelerinin Türkiye'nin vatandaşlık verme politikasını kullanarak yargılanmaktan kaçma eğiliminde olduğunu ve bu durumun dünya genelinde endişe yarattığını gösteriyor. Avrupalı yetkililer, Türkiye ve diğer ülkelerin suçluların vatandaşlık almasını zorlaştıracak adımlar atmaları gerektiğini vurguluyor.

Editör: Yadigar Hanım