Almanya, İran'daki Vatandaşlarını Güvenlik Endişeleri Nedeniyle Uyardı Almanya, İran'daki Vatandaşlarını Güvenlik Endişeleri Nedeniyle Uyardı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ve İsrail Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ile Refah konusunda video konferans yoluyla görüşme gerçekleştirdi. ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Matthew Miller, görüşmeye ilişkin, “Refah'ta kalan Hamas taburlarıyla başa çıkmak için alternatif bir yaklaşım ortaya koymaya çalışıyoruz” dedi.

ABD ve İsrailli yetkililer, dün Refah konusunda görüştü. Beyaz Saray’dan toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, “Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile birlikte bugün İsrailli muhataplarıyla videokonferans yoluyla Stratejik Danışma Grubunu (SCG) topladı. İsrail tarafına Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ve Stratejik İşlerden Sorumlu Bakan Ron Dermer başkanlık etti. Her iki taraf da kendi kurumlarından uzmanlar ve üst düzey yetkililer tarafından temsil edildi. İki taraf iki saat boyunca Refah konusunda yapıcı bir görüşme gerçekleştirdi. Taraflar Hamas'ın Refah'ta yenilgiye uğratılması hedefini paylaştıkları konusunda mutabık kaldılar. ABD tarafı Refah'taki çeşitli hareket tarzlarına ilişkin endişelerini dile getirdi. İsrail tarafı bu endişeleri dikkate almayı ve uzmanlar arasında SCG tarafından denetlenecek takip görüşmeleri yapmayı kabul etti. Takip görüşmeleri önümüzdeki hafta içinde bizzat SCG toplantısını da kapsayacaktır” denildi.

Editör: Gökçe Sevim