ABD'de seçimler kıran kırana sürerken iki tarafın destekçileri arasında da tansiyon yükseliyor. Trump destekçileri postayla kullanılan oyların sayımının durdurulması için Biden'in önde olduğu Detroit'teki oy sayım merkezini basmaya çalıştı.

Haber Global'in haberine göre; ABD'de başkanlık seçimleri Joe Biden ve Başkan Donald Trump arasında gidip geliyor. Wisconsin ve Michigan eyaletlerinde Biden'ın öne geçmesiyle ve sonuçların neredeyse kesinleşmesiyle tüm hesaplar yeniden değişti. Son verilere göre Pensilvanya, Nevada, Arizona, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletlerinde sandıktan kimin çıktığı kesinleşmemiş durumda.

Şu an Biden 264, Trump 214 delegeye sahip görünüyor. 270 delegeye sahip olan kişi seçimleri kazanacağından her bir eyalet kritik önem taşıyor.

ESAD'DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI ESAD'DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

HALK SOKAKTA

ABD seçimlerindeki belirsizlik iki partinin destekçileri arasındaki gerilimi de artırıyor. ABD'de Trump ve ekibinin "sayımları durdurun" çağrısı ve mahkeme talebinin ardından ABD Başkanı'nın destekçileri Michigan eyaletinin en büyük şehri Detroit'te oy sayımlarının yapıldığı bölgelere giderek "sayımı durdurun" sloganları attı.

Taraflar işi daha da ilerleterek sayım yapılan merkezlere girmeye çalıştı. Protestoların tehlikeli bir hal alması üzerine Detroit'teki oy sayım merkezindekiler cam bölmeleri kartonlarla kapamaya çalıştı.

Bölgedeki polis ekipleri artırılırken eylemciler dışarıda sayımın devam etmesini protesto etmeye devam etti. Arizona'da da Trump destekçileri, sayım merkezi ve belediye binalarının önünde toplanarak sayım durdurulsun çağrısı yaptı. Eylemcilerin bir kısmında silahlar olduğu dikkatleri çekti.

Dün gece Washington DC, New York ve Portland’da çok sayıda gösterici sokaklara çıktı. Trump karşıtları, polisle çatışırken çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Yetkililer, birçok kentte protestoların barışçıl devam ettiğini açıklarken, bazı grupların polisle çatıştığını ve çok sayıda göstericinin gözaltına alındığını duyurdu.

Gösteriler başta Beyaz Saray yakınlarında gerçekleşirken, New York’ta da Manhattan’da çatışmalar kızıştı. Sadece Manhattan’da yaklaşık 20 göstericinin gözaltına alındığı belirtildi.