ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin uzun süredir devam eden polemik, ABD üst düzey yetkililerinin açıklamalarıyla netlik kazanırken, Vatan gazetesi yazarı Duha Sena Oskay, "F-16 satışı İsveç’in NATO'ya girmesine mi bağlı?" diye sordu.

Oskay, İsveç'in NATO'ye girmesinin koşul gösterildiğine dair haberlere işaret ederek, ABD Başkanı Biden'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından tebrik etmek amacıyla aradığı görüşmede de F-16 satışının gündeme geldiğini yazdı.

İşte Duha Sena Oskay'ın "F-16 satışı İsveç’in NATO'ya girmesine mi bağlı?" başlıklı yazısı...

"Uzun süredir ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışının yapmasını Türkiye'nin İsveç'e NATO onayı vermesine bağlayan iddialar konuşuluyordu. Bu durum ABD Başkanı Biden seçim zaferi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradığında da bu konu gündeme gelmişti. 

İki lider arasında geçen konuşma sonrası İsveç medyasında F-16 satışlarının İsveç’in NATO’ya girmesine koşul tutulduğuna dair haberler yayıldı. Söz konusu haberler yalnızca İsveç basınında değil, The Guardian'dan Washington Post'a kadar dünyanın önde gelen pek çok basın kuruluşununda da  yer aldı. 

Bu iddialara cevap olarak ilgili ABD üst düzey yetkililerinden açıklama geldi. Daha önce de benzer açıklamalar yapılsa da uluslararası medyada dönen bu iddialara karşı "F-16 satışıyla İsveç'in NATO'ya girmesi çok farklı şeyler. F-16 satışına desteğimiz çok net." denilerek son nokta konuldu.

Aslında bu iddiaların çıkma sebebi geçtiğimiz şubat ayında Amerikan Kongresi'nde Türkiye'ye F-16 satışına dair karşıt söylemlerin çokluğundan kaynaklanıyordu. Senatör Chris Van Hollen’in Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamaması halinde, ABD’den F-16 satışının gerçekleşmemesi gerektiğini söylemesi karşıt görüşlere örneklerden birisi. 

Chris Van Hollen, Türkiye'ye F-16 satışına şart getirilmesi gerektiğini söyleyerek, "Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini onaylamaması halinde farklı yaptırımlara başvurulmalı" demişti. 

Aslında her ne kadar Amerikan Kongresi’nden karşıt söylemler çıksa da F-16 ile ilgili son  noktayı koyacak olan yine Biden yönetimi olarak gözüküyor. Kongreye yapacağı ikna edici bir konuşma ve baskı ile bunu gerçekleştirebilmesi mümkün. Bu konu temmuz ayında yapılacak olan NATO liderler zirvesinde ve Erdoğan-Biden görüşmesi sonrası netliğe kavuşacaktır."

Editör: Yadigar Hanım