Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den HDP ve Gergerlioğlu hakkında tepki çeken açıklama geldi.

T24'ten Murat Sabuncu'ya konuşan Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tepki çeken açıklamalar yaptı.

Abdullah Gül Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HDP'ye açılan kapatılma davası ve Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğini düşürülmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Gül, “Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP'ye kapatılma davasının açılmasını çok yanlış buluyorum. Bu hareketlerin hem Türkiye'ye hem de hükümete çok anlamsız bir yük getireceği nasıl görülmüyor?” dedi.

Gül, “Aynı hataları yapmanın bu güzel ülkeye büyük zararlar vereceği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

Gül şu açıklamayı yaptı:

GELECEK PARTİSİ'NDEN ERKEN SEÇİM İÇİN İMZA KAMPANYASI GELECEK PARTİSİ'NDEN ERKEN SEÇİM İÇİN İMZA KAMPANYASI

"Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP'ye kapatılma davasının açılmasını çok yanlış buluyorum. Bu hareketlerin hem Türkiye'ye hem de hükümete çok anlamsız bir yük getireceği nasıl görülmüyor?

Şiddetle hiçbir ilgisi olmayan, geçmişi bilinen, ayrım gözetmeden insan hakları savunuculuğu yapan bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve parti kapatma davasının açılması, Türkiye'de daha çok demokrasi ve hukuk ihtiyacı olduğunu reform paketleriyle açıklama çabasında olan hükümete ve ülkemize bir yük olacaktır.

Tüm bunlar 90'lı yıllarda yaşanmış ve Türkiye aleyhtarlığına ve Türkiye'nin izolasyonuna büyük bir fırsat vermiştir. Daha sonra o günleri unutturmak için çok çabalar sarf edildi. Parti kapatmalarının ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının terör örgütlerinin çok işine geldiğini daha önceki deneyimler göstermiştir.

Terör demokrasinin güçlendirilmesiyle ve insan hakları standartlarının yükseltilmesiyle kitlelerden izole edilir ve terörle mücadele daha kolay olur. Yakın siyasi tarihimiz bütün bunların örnekleriyle doluyken aynı hataları yapmanın bu güzel ülkeye büyük zararlar vereceği kanaatindeyim."