Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in tasarruf açıklamalarına rağmen, AKP'de klasiği haline gelen çift maaşlı bürokrat geleneği bozulmadı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atanan Refik Tuzcuoğlu, Emlak Konut'ta da bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görevlendirildi.

Gerçekgündem'den Sercan Güler'in haberine göre, çift maaşlı bakan yardımcıları arasına bir isim daha katıldı. Daha önce AKP'nin çeyitli kademelerinde görev yapan, son olarak da 22 Haziran 2023 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atanan Refik Tuzcuoğlu’nun Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'de bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görevlendirildiği ortaya çıktı.

Emlak Konut’tan Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Münhal bulunan bağımsız yönetim kurulu üyesi görevine seçim yapılması için Sermaye Piyasası Kurulu nezdinde çalışmalar tamamlanmış ve kurulun olumsuz görüş verilmemesine ilişkin kararı doğrultusunda Refik Tuzcuoğlu ve Hakkı Alp, şirketimiz bağımsız yönetim kurulu üyeleri olarak görev yapmaya başlamıştır” denildi.

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN BAKAN YARDIMCILIĞINA

Refik Tuzcuoğlu, AKP'nin kuruluş sürecinden itibaren çeşitli kademelerde görev aldı. Partinin Konya teşkilatlanmasında destek veren Tuzcuoğlu, 2004-2009 yılları arasında Meram Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

Tuzcuoğlu, 2009 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde başkan danışmanı, belediye şirketlerinde genel koordinatörlük, Kayseri Su-Kanal İdaresi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Tuzcuoğlu, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde görevdeyken, bugün yardımcılığına atandığı mevcut Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki de Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı idi.

2016 - 2018 yıllarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Müsteşar Yardımcısı olarak atanan Tuzcuoğlu, ayrıca İLBANK Yönetim Kurulu Başkanvekili görevinde de bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından organize edilen Şehircilik Şurası’nda, Şura Yönlendirme Kurulu ve İstişare Komisyonu’nun Başkanlıklarında bulundu ve Şehir 2023 Projesi’ni yürüttü.

Tuzcuoğlu, 2018 yılında Erdoğan tarafından Yerel Yönetim Politikaları Kurulu’na atanmıştı.

KABİNEDEKİ 5 BAKANIN DA ÇİFT MAAŞLI OLDUĞU ORTAYA ÇIKMIŞTI

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin açıklanması ile birlikte yeni bakanların özgeçmişleri de gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan 5 bakanın çift maaşlı olduğu ortaya çıktı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, çift maaşlı bakanlar şunlar:

- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır: Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı görevinden bakanlığa atandı. Aynı zamanda ASELSAN Yönetim Kurulu üyesi.

- Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar: Bakanlığa atanmadan önce Enerji Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. KARDEMİR ve KARDÖKMAK, EPİAŞ Yönetim Kurulu üyesi.

- Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: Tarım Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısıydı. Müşterek bahis düzenleyen Yüksek Komiserler Kurulu üyesi olarak ikinci ücret alıyor.

- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: Atanmadan önce Karayolları Genel Müdürü'ydü. Türk Telekom TT Mobil Şirketi'nde Yönetim Kurulu Başkanı olarak çifte maaş alıyor.

- Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Albayrak Şirketler Grubu'nun Genel Koordinatörlüğü'nü yürütüyordu. Aynı zamanda TUSAŞ Yönetim Kurulu üyesi.

Editör: Yadigar Hanım