14 ve 28 Mayıs'ta yapılan seçimlerin ardından 2024'te yapılacak yerel seçim çalışmalarına ara vermeden başlayan AKP'de ‘kazanılabilecek iller’ ve ‘kaybedilebilecek iller’ listesi ortaya çıktı.

AKP'nin yerel seçim planını Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan ortaya çıkardı. Babacan, bugünkü köşe yazısında AKP'nin bir süreden beri, ‘kazanılabilecek iller’, ‘kaybedilebilecek iller’ listesi yaptığını yazdı.

AKP'de İstanbul ve Adana’nın kazanılmasına daha yakın bakıldığını vurgulayn Babacan, "AKP'nin zaafları il il çıktı" başlıklı yazısında şunları aktardı:

“Parti, hem genel seçim sonuçlarına ilişkin seçmen profili çıkarıyor, hem de il il yerel seçimlerin durumunu değerlendiriyor. En yüksek oy kaybı yüzde 16,6 ile Çankırı’da yaşandı. Bu ili yüzde 16,2’lik düşüşle Karabük, yüzde 16,1’lik oy kaybıyla Bingöl takip etti. AKP, büyükşehirlerde en çok oy kaybını Konya’da yaşadı. Oy oranı yüzde 59,4’ten 47,9’a düştü. Yapılan sunumlarda, AKP açısından eskiye kıyasla dezavantajlı olduğu iller arasına Elazığ, Yozgat, Tokat, Ardahan da girdi. Oy kaybının trajik olduğu belirtiliyor. Muhalefette olan Antalya ve Ankara belediyelerini almanın zor olacağı, Adana ve İstanbul’un kazanmaya daha yakın olduğu değerlendiriliyor. Balıkesir ve Denizli’nin kaybedilebileceği yorumları yapılıyor.”

AKP'nin İstanbul planını ayrı bir başlık altında değerlendiren Babacan, “Gelelim İstanbul planlarına. Daha önce ana başlıkla aktardığımız İstanbul çalışmalarında bu kez bakanlıklarında dâhil olacağı projeler gündeme getirildi. İstanbul için bir dizi öneri var. Örneğin, Aile Bakanlığı’nı, Çevre Bakanlığı’nı, Ulaştırma Bakanlığı’nı, İçişleri Bakanlığı’nı ilgilendiren başlıklar olacak. Yani AKP, Ekrem İmamoğlu’nu cezalandırmak ve başarısız kılmak için reddettiği projelerin çoğunu, yerel seçim öncesinde merkezi hükümet marifetiyle yapmaya hazırlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım