Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim tarihini bugün ilan edeceği 2023 genel seçimlerinde AKP hazırlıklarını hızlandırdı. Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat, AKP’nin cumhurbaşkanı yardımcılığı için Hakan Fidan, İbrahim Kalın ve Mehmet Şimşek isimlerinin değerlendirdiğini yazdı.

Fırat, Millet İttifakı'nın 5 ortağının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı da cumhurbaşkanı adayı yapmaya hazırlandığını hatırlatarak, AKP'de de Cumhurbaşkanı Yardımcısı sayısının artırılmasının konuşulduğunu, eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın isimlerinin cumhurbaşkanı yardımcılığı için geçtiğini yazdı.

AKP'nin HÜDA-PAR ile uzlaşma sağlama aşamasında olduğunu, MHP'nin ise "aslolan seçimi kazanmak" diyerek buna itiraz etmediğini kaydeden Fırat, ittifakın görüşmeleri sürdürdüğü Yeniden Refah Partisi ile de yakında uzlaşmaya varılacağını iddia etti.

Hande Fırat, yazısında şunları ifade etti:

"MHP ile AK Parti arasında ortak liste görüşmeleri başlamadı. MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin çok sayıda ilde ortak liste ile seçime girmeye soğuk baktığı belirtiliyor. Ancak bazı özel illerde özel adaylar belirlenebileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceliği deprem bölgesi ve Türkiye’yi olası felaketlere karşı hazırlamak. Bunun için de dört bir koldan çalışma talimatını zaten verdi. Ancak yeni dönemde bazı sürprizlerin de olabileceği konuşuluyor. AK Parti listelerinde sürpriz isimlerin, yeni yüzlerin görüleceği bilgisi var.

Strateji ekibinde, partide, kampanya ofisinde yapılan beyin fırtınalarında cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısının Türkiye’nin öncelikli ihtiyacı doğrultusunda artırılabileceği değerlendiriliyor.

Bu kapsamda bir cumhurbaşkanı yardımcısının Türkiye’nin stratejik konumu nedeniyle güvenlikten sorumlu olabileceği, diğerinin ise ekonominin başına gelebileceği belirtiliyor. Konuşulan isimler arasında Hakan Fidan ve İbrahim Kalın var. Ekonomi için ise AK Parti içinden ve dışından duyduğum isim Mehmet Şimşek. Cumhurbaşkanı henüz bu konuda son sözünü söylememiş. Ancak yapılan değerlendirmeler bu adımların olumlu olacağı yönünde."

Fırat ayrıca AKP’nin ‘sürpriz hamleler’ kurguladığına dikkat çekti.

Editör: Yadigar Hanım