CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, AKP’nin Kılıçdaroğlu’nun müşahitlerini engellemek için YSK’ya başvurduğunu iddia etti.

Yakupoğlu, iddialarını gazeteci Barış Yarkadaş'a anlattı. CHP eski milletvekili ve gazeteci Yarkadaş, Yakupoğlu'nun anlattıkları sosyal medya hesabından paylaştı. AKP'nin hem Kılıçdaroğlu'nun hem de seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını nasıl engellediğini açıklayan Yarkadaş, AKP YSK Temsilcisi Recep Özel'in Kılıçdaroğlu'nun müşahitlerinin sandık başında bulunmasını engellemek amacıyla YSK'ya yazılı başvuru yaptığını, ancak başvurunun reddedildiğini kaydetti.

Yarkadaş, CHP'li YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu’nun anlattıkları şöyle aktardı:

AKP, Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve yurttaşların anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için bakın ne yaptı.

İşte CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu’nun anlattıkları:

“AK Parti YSK Temsilcisi Sayın Recep Özel, 26 Mayıs 2023 tarihinde; Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun müşahitlerinin sandık başında bulunmalarının engellenmesi için Yüksek Seçim Kurulu'na yazılı başvuruda bulundu.

Eş zamanlı olarak Cumhuriyet Halk Partisi tarafından YSK propaganda kararı standartlarına uygun kurulan led ekranların yasaklanması itirazları da gerek YSK gerek ilçe seçim kurullarına yapıldı.

YSK Recep Özel'in itirazını reddederek, Cumhurbaşkanı Adaylarının her sandıkta birer müşahit bulundurmalarına karar verdi. Ayrıca Kocaeli (İzmit) 1.İlçe Seçim Kurulu, Yüksek Seçim Kurulu kararlarına Anayasa'mızın 79.maddesine aykırı olarak Yüksek Seçim Kurulu led ekranların propaganda standlarında ve ilçe binaları önünde kullanılabileceği kararlarına direnmeye devam edip, iki kez Yüksek Seçim Kurulu kararına aykırı karar alma cesaretini kendisinde buldu.

Bu kararları da AK Parti 'den milletvekili seçilen İl Emniyet Müdürü'nün nüfusuyla uygulandığı dedikoduları Kocaeli'nde yayıldı. Artık at izi neye karıştı bilemiyoruz ama 28 Mayısta her şey güzel olacak eminiz.”

Editör: Yadigar Hanım