AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden seçilmeleri halinde, kamuda torpilli atamaların önünü açan mülakatları kaldıracakları sözünü vermişti. Ancak, Kamu İhale Kurumu'nun (KİK) mülakat ilanı bu vaadin yerine getirilmeyeceğini gösterdi.

KİK Başkanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı ihalelerden sorumlu olan kuruma 10 büro görevlisi, 4 de iletişim görevlisi almak için iş ilanı verdi. İlanda yer alan bilgilere göre, KPSS puanı tutturan adaylar arasından her 1 kadro için 5 kişiyi sözlü sınava çağrılacak. KİK, kuruma yerleştireceği 10 büro görevlisini, sınava çağıracağı 50 kişi arasından sözlü sınavı yaparak seçecek. KİK aynı şekilde 4 iletişim görevlisi almak için de 20 kişiyi sınav heyetinin karşısına dizecek.

ADAYIN KADERİ SINAV HEYETİNİN İKİ DUDAĞI ARASINDA

Sözlü sınav sayesinde, 70 kişi arasından puanı en düşük olan son sıradaki aday ile puanı en yüksek olan ilk sıradaki adayın kazanma şansı tamamen sınav heyetinin iki dudağı arasında olacak. Sınav heyeti, KPSS'den 80 ve üzerinde puan almış adayları, hizmetin gerektirdiği niteliklere, muhakeme yeteneğine ve temsil kabiliyetine sahip olma, yoğun iş temposuna ayak uydurabilme ve takım çalışmasına yatkın olma gibi kriterlerle ölçerek kamuya yerleştirecek. Başvurular 15-26 Mayıs 2023 tarihleri arasında elektronik ortamda alınacak. Sözlü sınav ise 3-7 Temmuz 2023'te gerçekleştirilecek.

AİLE BAKANLIĞINDAN SÜRPRİZ ALIM

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da seçim öncesi 2 bin 431 sözleşmeli personel alımı kapsamında sürpriz ihale açtı. Bakanlığın sözleşmeli memur olarak alacağı personel kadroları arasında çeşitli meslek grupları yer alıyor. Bu kapsamda psikolog, psikoterapist çocuk gelişimci, fizyoterapist, diyetisyen, öğretmen, avukat, hemşire, yurt yönetim personelinin yanı sıra engelli, yaşlı ve çocuk bakıcıları ile temizlik, koruma ve güvenlik personeli de alım yapılacak çalışanlar arasında bulunuyor.

Editör: Yadigar Hanım