Konya'da Büyükşehir Belediyesi'ne ait hayvan barınağındaki köpeklere kötü muamele nedeniyle hayvanların ölümüne neden olunan olayda, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve 3 merkez ilçe belediye başkanınan WhatsApp’tan hakaret içerikli ses kaydı gönderdiği iddia edilen Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, 1 yıl 4 ay hapis çezasına çarptırıldı. 

İddiaya göre, Bulan, geçen yıl Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ndeki bir görevliye WhatsApp üzerinden ses kaydı gönderdi. Hakaret dolu olduğu ileri sürülen ses kaydında AKP'li Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’ya yönelik barınaktaki hayvanlara kötü muamele edildiği iddiasıyla ağır sözler içeren ifadeler kullanılması üzerine başkanların avukatları, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Soruşturmanın ardından Hayrettin Bulan hakkında ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan dava açıldı.

1 YIL 4 AY HAPİS CEZASI 

14'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ve Mayıs ayında sonuçlanan davada ​Hayrettin Bulan, ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan önce 1,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, eylem birden fazla kişiye yönelik işlendiği için 1 yıl 10 ay 15 güne çıkartıldı. Mahkeme, suçun 'basit yargılama usulüne' tabi olduğu gerekçesiyle cezayı 1 yıl 4 ay 26 güne indirdi. Mahkeme, daha önce de başka kişilere yönelik benzer suçlar işlediği gerekçesiyle Bulan’ın cezasını ertelemedi. 

Hayrettin Bulan'ın, ifade özgürlüğü ve eleştiri sınırını aştığı için davanın açıldığı belirtilen gerekçeli kararda, "Anayasa'nın 26’ncı maddesinde 'düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti' başlığı altında ifade özgürlüğü tanımlanmıştır. Ancak, aynı maddenin 2’nci fıkrasında özel ve aile hayatlarının korunması amacıyla kanunla sınırlanabileceği belirtilmiştir. TCK’nın 125’inci maddesinde kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin, onur şeref ve saygınlığına saldırmak hakaret suçu olarak tanımlanmıştır. Şüpheli savunmasında 'Çok büyük bir katliamın sorumlu ve suçlu gördüğüm için bu cümleleri hak ettikleri şekilde söyledim ve söylediklerimin arkasındayım' şeklinde beyanda bulunmuştur. Şüpheli, WhatsApp üzerinden gönderdiği ses kaydında ifade özgürlüğü ve eleştiri sınırlarını aşarak müştekilerin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici sözleriyle, tek bir eylemle birden fazla kişiye hakaret ettiğinden, üzerine atılı kamu görevlisine hakaret suçunu zincirleme olarak işlediği iddiasıyla 'kamu görevlisine hakaret' suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmesi istemiyle dava açılmıştır" denildi.

Kararda, Bulan'ın, savunmasında belediye başkanlarına hakaret içerikli ifadeler kullandığını kabul ettiği ve suçun sabit olduğunun belirlendiğine yer verildi.

DHA

Editör: Yadigar Hanım