Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü Muğla-Kale arasındaki yol yapım işi için ihale düzenledi. Ancak ihalede rekabete imkan veren açık usül yerine, deprem gibi olağanüstü hallerde istisna olarak düzenlenen “21-b Pazarlık” usulü tercih edildi.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre, bu sayede ilana çıkmadan yani kimselere duyurulmadan, istenen şirketler ihaleye davet edildi. Tam 1 milyar 440 milyon 892 bin 934 lira 69 kuruş yaklaşık maliyet hesaplanan proje için 31 Ekim 2022 günü Ankara’da ihale düzenlendi. İhaleye özel davetle 6 firma katıldı.

İhale, 1 milyar 310 milyon liraya Erdoğan'ın yazlık sarayının yolunu yapan AKP'nin eski Trabzon İl Başkan Yardımcısı'nın sahibi olduğu şirkete Sarıosmanoğlu İnşaat’a verildi. 340 gün sürecek inşaatın 6 Kasım 2023 günü tamamlanması öngörüldü.

Sarıosmanoğlu şirketi Marmaris Okluk Koyu'na inşa edilen Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayının da yol ihalesiyle kamuoyu tarafından duyulmuştu. Sarıosmanoğlu İnşaat’ın sahibi İsmail Keleş, aynı zamanda AKP’nin eski Trabzon İl Başkan Yardımcısı ve İl Genel Meclisi Üyesi…

Editör: Yadigar Hanım