Kara operasyonu sinyali veren Türkiye'nin, Rusya'dan Suriye hükümet güçlerinin Tel Rıfat’tan çekilmesine yönelik olarak anlaşma sağlaması için talepte bulunduğu iddia edildi.

İddiayı Katar merkezli Al Jazeera televizyonu gündeme getirdi. Al Jazeera, Türk yetkililere dayandırdığı haberinde, Türkiye'nin talebini kabul eden Rusya'nın, kara operasyonunu önlemek için Suriye güçlerinin yanı sıra PKK/YPG militanlarını da Tel Rıfat bölgesinden çekilmeye ikna etmeye çalıştığını duyurdu. Al Jazeera'ye konuşan Türk yetkililer, Rusya'nın bir askeri operasyona alternatif olarak Türkiye'nin kuzey Suriye ile ilgili taleplerini karşılamaya çalıştığını belirtti.

Türkiye'nin, PKK/YPG militanlarının da Menbic, Kobane ve Tel Rifat'tan çekilmesini istediği belirtilen haberde, Ankara'nın PKK/YPG yerine bazı sınır bölgelerinde Suriye askerlerinin konuşlanması fikrine açık olduğu kaydedildi.

Al Jazeera, Ankara'nın Moskova'ya taleplerinin karşılanması için süre verdiğini, aksi takdirde askeri operasyona start vereceğini bildirdiğini aktardı.

Londra merkezli Al-Araby al-Jadeed gazetesi ise Türkiye'nin kara harekatına hazırlanırken bir yandan da Suriye hükümetine destek veren Rusya'yla görüşmeleri sürdürdüğünü yazdı. Gazete, TSK'nın operasyonunun aşamalı olacağını ve ilk aşamada Tel Rifat'ı, daha sonra da Kobane ve Menbic'i kapsayacağını belirtti.

Rusya'nın ikna etmesi halinde Suriye güçlerinin Tel Rifat'tan çekileceği ve bölgeye Türkiye destekli Suriyeli grupların yerleşebileceği bilgisi de haberde yer aldı.

Editör: Yadigar Hanım