Almanya, AB dışındaki nitelikli işçilerin ülkede iş bulmalarını kolaylaştıran ve cazip hale getiren Nitelikli İş Gücü Göçü Yasasını onayladı. Yasa ile ülkeye turist vizesiyle gelenlerin oturma izni ve vatandaşlık alabilmesinin önü  açıldı.

Almanya Federal Meclisi Bundestag'da yapılan oylama öncesinde azınlık partileri ve AfD yasayı reddettiklerini önceden açıklamıştı. Yapılan oylamada 388 evet, 234 hayır ve 31 çekimser oyu çıktı. oyla kabul edildi. Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası oy birliğiyle kabul edildi.

AB DIŞINDAKİ  NİTELİKLİKLİ İŞÇİLER İÇİN FIRSAT

AB dışındaki nitelikli işçilerin Almanya'da iş bulmalarını kolay ve cazip hale getirmeyi amaçlayan yasa kapsamında Kanada modelinde puan sistemine dayanan bir fırsat kartı planlanıyor. Puanlar dil becerisi, mesleki deneyim, yaş gibi kriterlere göre belirlenecek. Bilişim uzmanları ve bazı sektördekiler belirli nitelikleri kanıtlayabilenler ise üniversite diploması olmadan da Almanya'ya gidebilecek.

Almanya'nın Die Zeit gazetesinin haberine göre, bir yıl süreyle geçerli olacak fırsat kartı, yabancıların ülkede iş aramalarına olanak sağlayacak. Ancak kart geçim durumu güvence altına alınması halinde verilebilecek.

Yeşiller Partisi adına Parlamento Sekreteri Irene Mihalic, yasa ile Almanya'da bulunan ve 29 Mart'ta iltica prosedüründe olan kişilerin uygun niteliklere sahip olmaları halinde düzenli iş bulabilmelerine imkan tanınacağına dikkat çekerek, belediyeler ve resmi makamların da rahatlayacağını söyledi.

TURİST VİZESİ İLE GELENE İŞ FIRSATI

Yasada, Almanya'ya turist vizesiyle gelenler için de bir kolaylık sağlandı. Turist vizesi ile ülkeye gelenler, iş bulmaları halinde çalışma izni alabilecek.

Der Spiegel'in haberine göre, vasıflı işçiler için aile birleşimi seçeneklerinin genişletilmesi konusunda da partiler arasında mutabakat sağlandı. Buna göre, sadece 'çekirdek aile' değil ebeveynler de Almanya'ya göç edebilecek.

MAVİ KART'TA İYİLEŞTİRİLMELER

Yeni yasada 'AB Mavi Kart' sahiplerine yönelik kurallarda da iyileştirmeler kabul edildi. Buna göre, Mavi Kart ile Almanya'ya gelecek üniversite mezunlarından istenecek asgari brüt gelir ayda 3 bin 500 Euro'ya düşürüldü.

ÖNCELİKLİ MESLEKLER AÇIKLANDI

Yasanın meclisten geçmesi ile hangi sektör ve mesleklerde açık olduğu merak edilmeye  başlandı. Almanya Federal İş Ajansı'nın yaptığı bir analize göre, geçen yıl değerlendirilen 1200 mesleğin 200'ünde işçi eksikliği olduğu, hemşirelik, şoförlük, tıbbi asistanlar, inşaat sektörü, çocuk bakımı, BT mesleklerinde açık olduğu bildirildi.