Milliyet Yazarı Zeynep Aktaş altın birikiminin önemini ve dolar kurundaki hareketin aşamalarını tek tek açıkladı.

3 Dalgalanmalar gösterebilir. Ancak genel seyri enflasyon üzerinde getiridir. 4 Merkez Bankalarının tercihleri arasında yer alır. 5 Ziynet eşyasıdır. Kullanım alanı vardır.

DOLAR KURUNDA HAREKETİN AŞAMALARI

1 Enflasyon sürüyorsa seçenektir. 2 Faiz bir alternatif oluşturmuyorsa, dolarla fiyatlandığı için altın da denenebilir. 3 Sık hareket etmek, komisyonlar nedeni ile kazancı olumsuz etkiler.

4 Kısa vadeli dalgalanmalar yerine ana trende odaklanmalı. 5 Rekabetçi kur ekonomide öne çıkıyorsa yükseliş sürer. 6 Güvenli liman görülse de fiyatlarda iniş çıkışlar yaşanır. 7 Döviz bazlı enstrümanlara yatırım yapan fonlar bir seçenektir.

KRİPTO HİKAYESİ YENİDEN BAŞLADI GÖZLER BİTCOİN’DE

Bitcoin, temmuz ayında 30 bin doların altını gördükten sonra yönünü yukarı çevirdi ve tekrar yükselişte. Günlük değer artışları yüzde 7 sınırına geldi. 43.484 seviyesine yükseldi. İlgi sürüyor.

Paris merkezli Melanion Capital, Avrupa Birliği düzenlemelerine uygun ve Bitcoin fiyatını yakından takip eden bir fon çıkarma hazırlığında.

Böylece AB’deki yatırımcılar yüksek oynaklığa sahip kripto varlığa yatırım yapma imkanına sahip olacak. Kripto para haberleri yayımlayan CoinDesk’in haberine göre JPMorgan varlıklı müşterilerine Bitcoin fonu sunuyor.

Kripto paralarla kısıtlamaların yanı sıra ödeme sistemi olarak kullanılmasına dair haberler gündemde kalmasına neden oluyor. Bitcoin 43.484 ve Ethereum 2.971 seviyesinde. Kripto varlıklar ilgi görmeye devam edebilir.

Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi 1.434 seviyesinde. Borsada son bir haftada çok küçük marjlarda da olsa yükseliş yönünde bir hareket oluştu.