Para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altında arka arkaya yaşanan zirvelerle gelen yükselişten sonra yaşanan durgunluğu değerlendirdi. Altının geri çekilmesini "fırtına öncesi sessizlik" olarak değerlendiren Memiş, "son 24 saat" uyarısında bulundu.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) 15 aydır uyguladığı faiz artırımının son bulması küresel piyasalarda ons altını önemli ölçüde etkilerken, yurt içi piyasalarda ise piyasaları frenledi. Gözler ise yeni ekonomi yönetiminin izleyeceği politikalara çevrildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) 22 Haziran'da yapacağı toplantı, Dolar/TL paritesi başta olmak üzere Türk lirasının hangi seviyelerde ilerleyeceğini gösterecek. Uluslararası finans kuruluşları ve ekonomistler, toplantıdan sert faiz artırımı kararı çıkmasına kesin gözüyle bakarken, İslam Memiş, toplantının altın fiyatlarına nasıl yansıyacağını açıkladı.

"DİP FİYAT İÇİN SON ÜÇ GÜN"

Gelecek hafta itibariyle Türk lirası bazında fiyatların yükselmesi ihtimaline dikkat çeken Memiş şunları söyledi:

"Ons altında 1966 devamında 1976 dirençleri var ancak yükselişler kalıcı olmayacak uyarılarım vardı. Tekrar aşağıda 1940 dolar destek seviyeleri var. Buranın da altına düşüldü ve özellikle dolar endeksinde yaşanan toparlanmayla birlikte altının ons fiyatında düşüş devam edebilir.

Xauusd paritesi yılın geri kalan bölümünde yukarı yönlü hareketler sergileyecektir. 2250 ve sonrasında 2350 dolar dirençleri yıl sonuna kadar kırılacaktır diye tahmin ediyorum. Gram altın 1475 lira sınırında. Seçim öncesinde yaşanan makas aralıkları da kapanmış durumda. Dolayısıyla 1480 lira üzerinden satış yapan, tedirgin olan varsa üçüncü kez alım için fırsat veriyor. Muhtemelen dip fiyattan alım yapmak için son üç günün içerisinde olabiliriz.

Eğer kaygılıysanız, tedirginseniz alım yapabilirsiniz. Biz, kendi yol arkadaşlarımızla birlikte TCMB'nin faiz kararını beklemeye devam ediyoruz.

"MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ KARARINI BEKLEYİN"

Fed tarafından her ne kadar faizleri sabit bırakma hamlesinin geleceği tahmin ediliyor olsa da, Powell'ın açıklamalarında gelecek aylar için birkaç faiz artırımına daha gidilebileceğinin sinyalini vermesi dolar endeksinde sert bir düşüş yaşanmamasına neden oldu.

Bu nedenle ons altın fiyatları da çok fazla yükselmedi. Ancak yılın geri kalanında elbette Fed, nihai olarak faiz artırmayacağını ilan edecektir. İşte o noktada piyasaların vereceği tepki hayati önem taşıyor çünkü dolar endeksinin düşmesi, ons altının 2000 bandını bir daha geri dönülmeyecek şekilde kırmasıyla birlikte Türkiye'de de gram ve çeyrek altın fiyatları hızla yükselecektir.

Gram altın için yıl sonunda önce 1550 sonrasında 1650 lira hedefleri güncelliğini koruyor. Yaz aylarında turizm gelirleriyle birlikte beklenen artış yaşanmayabilir ancak yılın son çeyreğinde dolar kurunun yükselmesi ve ons altın fiyatlarının artması altını iki yönlü olarak yukarı itecektir.

"GÜMÜŞ ALTINI SOLLAYACAK"

Yıla hızlı bir yükseliş yapan altın fiyatları, şubat ayında çakılmış olsa da ABD'de patlak veren bankacılık kriziyle birlikte emtialar beklenenden çok daha erken bir sıçrama yaşamıştı. Burada 100 dolarlık bir geri çekilme görülüyor olmasına karşın, yeni bir atak yaşanması kaçınılmaz olarak karşımıza çıkıyor.

Tabii ki yalnızca altına takılı kalıp diğer fırsatları kaçırmaya gerek yok. Aynı şekilde gümüşte de çok güzel fırsat alımları bulunuyor. Belki de gümüş, getiri bakımından altını sollayacak bir performans sergileyecektir yıl sonunda.”

Editör: Yadigar Hanım