Son birkaç gündür altın fiyatlarında sürekli bir gerileme yaşanıyor. Ekonomi uzmanı Hatice Kolçak, bu düşüşü ekonomik verilere dayandırarak altın piyasasına yönelik analizini paylaştı.

Medyatava’nın aktardığı bilgilere göre, JOLTS'un FED için önemli bir veri olduğunu söyleyen Kolçak, "Beklentinin çok üzerinde geldi 9 milyon 610 bin." dedi ve, "Demek ki ABD'de hala bir alım var hala istihdam piyasası güçlü anlamına geliyor bu da FED'in elini güçlendiriyor Yani FED 'Ben agresif gideceğim daha fazla faiz artışı yapacağım' gibi bunu kullanır, kullanıyor da zaten." Açıklamasında bulundu.

6 Ekim 2023 Cuma gününe vurgu yapan Kolçak, ABD tarım dışı istihdam verisinin önemli olduğunu kaydederken "JOLTS yüksek gelince otomatikman piyasalar aşağı geldi. Küresel piyasaların tamamı, sadece Amerikan piyasaları değil Asya piyasalarında da sert düşüşler oldu. Altın yani her şey düştü, dolar endeksi yükseldi. Tahvil piyasasında çok ciddi hareketlilik var özellikle 10 yıllık tahvil faizleri 4.87, 2 yıllıklar 5'in üstünde bu da 2007 - 2008 krizinde gördüğümüz seviyelere gelmiştik dedim size." diye konuştu.

ALTININ TEKNİĞİ BOZULDU

"Artık burada belli ortalamaların altında kaldığı zaman düşüşler sert oluyor. Dolayısıyla dibi bilmiyoruz. Teknik olarak da sinyal bunu gösterince burada artık kısa vadede alım için uygun değil dediğimiz noktalar buralar oluyor. Çünkü tekniği bozuldu altının."

Altının gidişatına ilişkin yorum yapan Kolçak, "Artık burada mesela 1800 dolar var. 1800 dolara kadar aşağıya gelme potansiyeli var. Cuma günü veriler JOLTS'u destekler nitelikte gelirse aşağıya kadar inme ihtimali var. Aşağıya inerse 1800 dolar çok önemli bir destek. Buradan alım beklersiniz normalde ama veriler güçlü geldikçe FED'in eli yükseldikçe altına da satış geliyor bu şekilde. Burada dibi bilmiyoruz. Ama nerelerde tutunur? 1800de tutunmasını beklerim. 1800'de tutunmazsa eğer 1750'lere kadar düşme ihtimali var böyle bir durum olabilir." dedi.

Editör: Habererk Haber Merkezi