Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi sonrası basılan hatıra paralara 22 ayar altın tasarım da eklendi.

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi sonrası basılan hatıra paralara 22 ayar altın tasarım da eklendi. Ürün satışa çıktığında fiyatı 11 bin TL olacak.

Danıştay kararıyla müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya için Darphane üç tip özel para basmıştı. Temmuz ayı itibariyle tedavüle giren para 1 TL’nin yanında koleksiyon serisine gümüş, bronz ve gümüş üzerine altın kaplama üç tasarım da eklenmişti. Darphane şimdi de 22 ayar altından 23,3 gram ağırlığında bir para daha tasarladı. Altın koleksiyon parası 11 bin TL’den satışa sunulacak. Gümüş para 185 TL, bronz para 55 TL gümüş üzerine altın kaplama 250 TL’den satılacak.

2 BİN ADET BASILACAK 23,3 GRAM OLACAK

ANKA’dan Bora Erdin’in haberine göre; nominal değeri 200 TL olarak belirlenen altın hatıra parası 23,3 gram olacak. Toplam 2 bin adet basılarak satışa çıkması beklenen altın parada Darphane bir gram eksik veya fazla da olabileceğini potansiyel alıcılar ile teknik özellikler kısmında paylaştı. 38,61 milimetre çapta üretilecek olan koleksiyon parasının kenarları tırtıklı olacak.

AÇIKLAMASINA “FATİH SULTAN MEHMET'İN VAKFİYESİ” YAZILDI

Ürünün açıklama kısmına ise Fatih Sultan Mehmet'in Vakfiyesi yazıldı: “İşte, bu benim Ayasofya vakfiyem; dolayısıyla, kim bu Ayasofya'yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse, onu iptal veya tadile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse, ifade ediyorum ki huzurunuzda; en büyük haramı işlemiş ve günahları kazanmış olurlar. Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah'ın, Peygamberin, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun, azapları hafiflemesin, haşr gününde yüzlerine bakılmasın. Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse günahı onu değiştirene ait olacaktır. Allah'ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir.”

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Nominal Değer / Face Value: 200 Türk Lirası / TRY

Metal: 916,6 Altın / Au

Çap / Diameter: 38,61 mm

ESNAFTAN HÜKUMETE SİTEM: KIZIMI FOX TV İZLİYORUM DİYE İŞTEN ATTILAR! ESNAFTAN HÜKUMETE SİTEM: KIZIMI FOX TV İZLİYORUM DİYE İŞTEN ATTILAR!

Ağırlığı / Weight: 23,3 g ± %1 gram /g

Baskı / Type of Mintage: Mat Parlak / Prof

Kenarı / Edge: Tırtıllı / Milled

Maks. Baskı / Max. Mintage: 2.000 adet / pcs