Trabzon'da Fatih Devlet Hastanesi'nin acil servisine dün (7 Aralık 2022 Çarşamba günü) akşam saatlerinde gelen hasta T.Ç., doktor Arslan Kalay'ın tedavisinin ardından serum takılması için müşahede alanına yönlendirildi.

Bu sırada kendilerine bağırarak yönlendirileme yapıldığını öne süren hasta ve yanındaki oğlu D.Ç. ile doktor Arslan Kalay ve sekreter Gülcan Birinci arasında tartışma çıktı.

trabzon-devlet-hastanesi-doktora-saldiri-1.jpg

DOKTORLAR BEYAZ KOD VERDİ

Arbedeye dönüşen olayda doktor Kalay, başından hafif yaralandı. 'Beyaz kod' verilmesiyle hastaneye, polis ekipleri sevk edildi.

48 yaşındaki baba ve 25 yaşındaki oğlu, doktoru darp ederek sekretere de hakarette bulundukları gerekçesiyle gözaltına alındı.

trabzon-devlet-hastanesi-doktora-saldiri-4.jpg
Sekreter Gülcan Birinci

"BİZ KAYNAKLI BİR DURUM YOK, TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Hastaneye gelerek bilgi alan İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, olayı kınadıklarını ve sürecin takipçisi olacaklarını belirterek şunları söyledi:

"Arzu ve hak etmediğimiz bir olay. Gerçekten cansiperane ve özveriyle çalışan sağlık ordumuz var. Böyle yoğun iş yükü içerisinde bu tür olaylar her birimizi derinden yaralıyor, iş şevkimizi kırıyor.

Doktor ve sekreterimizin fiziksel anlamda bir sorunları yok çok şükür ama psikolojik olarak yıprandıklarını söylemek gerekiyor. Arkadaşımız çok güzel hastamızla ilgileniyor. Tedavisi için sarı alana yönlendiriliyor. Sekreterimiz de biraz beklemelerini, evrakları alarak gitmeleri gerektiğini söylüyor.

O da, 'Niye bağırıyorsun?' diyerek bir yaklaşım sergiliyor sekreterimize sonra doktor bey, çıkarak bağırma söylemi olmadığını söylüyor. Diğer hastaya bakacakken kendisine fiili müdahalede bulunuluyor. Hiçbir insan, bu tür şiddeti hak etmiyor.

Ortada bir kusur da yok, herhangi bir olay, biz kaynaklı bir sorun da yok. Yanlış anlaşılma varsa şikayet mekanizmasının işletilmesi gerekiyor. Hiç kimsenin kimseye şiddet kullanma hakkı yoktur."

trabzon-il-saglik-muduru-hakan-usta.jpg
Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta

trabzon-devlet-hastanesi-doktora-saldiri-3.jpg
Doktor Arslan Kalay