Karaman’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Babacan, Cumhur İttifakı'nın sık sık gündeme getirdiği ve komuoyunda da merak konusu olan 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayına yönelik, Millet İttifakı'nın adayının seçim yaklaşırken açıklanacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı adayının açıklanması için öncelikle çalışmaların tamamlanması gerektiğini ifade eden Babacan, "Bir, geçiş sürecinin yol haritası dediğimiz, parlamenter sisteme geçene kadar ülkenin nasıl yönetileceği ile ilgili çalışmayı tamamlamamız gerekiyor. Bir de ortak seçim beyannamesi çalışmamızı tamamlamamız gerekiyor. Bunlar biterken ortak adayı da konuşmaya başlayacağız. Eğer ortak aday, 6 genel başkandan birisi olursa sorun yok” diye konuştu.

Ortak adayın 6’lı masadan çıkmaması durumunda izlenecek yolu, “O zaman ne yapacağız? Onu da davet edeceğiz. Senin bir görüşün var mıdır? ‘Bunları oku bak, 6 parti olarak çalıştık, ama itiraz edeceğin bir şey olabilir, ekleyeceğin görüşler olabilir, yeni bakış açıları olabilir. şeklinde açıklayan Babacan, ortak adayın da katkıları ile son halini verdikten sonra, tek bir ortak seçim beyannamesiyle seçime gideceklerini kaydetti.

Ortak aday ile ilgili 6'lı masada konuşmama kararı aldıklarını bildiren Babacan, adayın açıklanacağı tarihi de vermedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun helalleşme çağrısına değer verdiklerini ifade eden Babacan, “Çok geçmişe takılmadan, ileriye doğru verilen sözlerin ve taahhütlerin kıymetini bilerek, güvenerek bir ortak çaba içerisindeyiz. Önemli olan şu; gördüğünüz Türkiye aynı Türkiye mi? Yarınların Türkiye’si için hedeflediğimiz, hayal ettiğimiz ülke aynı ülke mi? Bizim için şu anda önemli olan bu” şeklinde konuştu.

Yılbaşında asgari ücrete, memura ve emekliye zam yapılacağını belirterek, bunun etkisinin sıfırlanmaması için hükümetin baskın seçim kararı alabileceğini anlatan Babacan, “Zam havasıyla beraber ‘Bir seçim patlatalım’ diyebilirler. Bir baskın seçim ilan edilebilir. Böyle bir ihtimal var. Fakat seçimin zamanında olma ihtimalini daha yüksek görüyoruz. Mayıs, haziran gibi bir tarihte, seçimin olma ihtimali daha yüksek” şeklinde konuştu. 

Editör: Yadigar Hanım