Halk arasında mayasıl ya da hemoroid olarak da bilinen basur hastalığına iyi gelen 10 tane bitki olduğu açıklandı. Peki bu bitkiler hangileri?

İŞTE O MUCİZE BİTKİLER…

-Dereotu Kürü

-Çobançantası Kürü

-Aloe Vera

- Kişniş Tohumu

- İskoç Kara Ağacı

- Mango Çekirdekleri

-Yaban Mersini

-Zeytinyağlı Yemekler

-Lifli Besinler

-Bol su tüketimi

Basur (hemoroid) nedir?

Basur yani bir diğer adı ile hemoroid, rektumun ve anüsün en alt kısmında, anal kanalın sonunda bulunan genişlemiş damarlardır. Bu kan damarlarının duvarları bazen o kadar genişler ki, şişerek tahriş olurlar. Bu şişme ve tahriş olmanın sonucunda da makatın dışına çıkarlar. Bu durum gündelik dilde basur veya mayasıl adıyla da bilinir. Hemoroidler iç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılırlar ve belirtilerine göre dört farklı derecede ölçülürler.

Basur belirtileri nelerdir?

1. derece hemoroidde en önemli şikayet görülen kanamadır. Hemoroidler teşhis için gerçekleştirilen rektoskopi sırasında belirlenir.

2. derece hemoroidlerde kanamanın yanı sıra kaşıntı şikayeti mevcuttur. Bunlar anal muayene esnasında ve ıkınma esnasında belirlenir.

3. derece hemoroidlerde ise kanama ve kaşıntının yanı sıra makatta akıntı veya ıslaklık hissi şikayeti mevcuttur. Anal muayene esnasında makatın dışına çıkmış hemoroid pakeleri ile belirlenir. Bunlar muayene esnasında içeriye gönderilebilir.

4. derece hemoroidlerde ise akıntı, kanama, ve kaşıntının yanı sıra ağrı şikayeti mevcuttur. Bu derecede muayene ile içeri gönderilemeyen şişlikler saptanır.

Hemoroid kaynaklı olmasa bile rektal kanama görülen her durumda doktora başvurulmalıdır. Rektal kanama aynı zamanda Crohn hastalığı, divertikülit, kolit, kolon polipleri veya kolorektal kanserin bir belirtisidir.

Güvenilir ve doğru tedavi için mutlaka bir sağlık uzmanına başvurmak gereklidir.

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı