Batman merkezine bağlı 240 nüfuslu Güvercin (Emso) Köyü sakinlerinden Numan ve Muazzez Bektaş kardeşler, kendilerine ait arzide gezinti yaptıkları esnada, bölgede bulunan 8 adet garip şekilli tepelerde gizli birer giriş olduğunu farketti. 

Tünelden içeriye girerek, inceleme yapan Bektaş kardeşler, çok sayıda antik döneme ait tarihi hazinelere rastladı. Buldukları eserlerin fotoğrafını çekerek, Almanya'da yaşayan ve arkeolojik alanda yaptığı haberlerle tanınan gazeteci yazar İbrahim Sediyani'ye gönderdiler. 

Eserleri ve garip şekilli tepeleri inceleyen Sediyani, bunların doğal olmadığını, insan yapısıyla yapıldığını ve yıllarca üzerini bitki ve toprak örttüğü için farkedilmediğini ortaya çıkardı.

Bektaş kardeşler daha sonra buldukları eserleri Kültür Turizm Müdürlüğünü bildirdi. Kültür Turizm Müdürlügü yetkilileri, ise bölgedeki yapıların doğal oluşum tepeler olduğu, yapıların piramit olmadığını açıkladı. Yapıların herhangi bir girişinin bulunmadığı fakat bölgede tespit edilen 2 adet kaya mezarların bulunduğu bu mezarların da definecileri o bölgeye yönlendirdiğine dikkat çekildi.

KAYA MEZARLAR KORUMA ALTINA ALINDI

Batman Kültür Müdürlüğü'nden bir heyet köye giderek bölgeyi ve bölgedeki kaya mezarlarını koruma altına aldı.

Bölgedeki oluşumlar halk arasındaki ismi ise "Gırên Teyyare" Kürtçe'de "Teyyare Tepeleri" ya da "Uçan Nesne Tepeleri" anlamına geliyor.

Batman Halkını Heyecanlandıran Piramitlerin Doğal Oluşum Tepeler Olduğu Ortaya Çıktı

Batman Halkını Heyecanlandıran Piramitlerin Doğal Oluşum Tepeler Olduğu Ortaya Çıktı

Batman Piramitleri' vatandaşları heyecanlandırdı - Takvim

Editör: Yadigar Hanım