Milli gazetenin haberlerine göre, Tarım Kredi’ye olan borçlarının yapılandırılması için yetkililerle görüşmek için iki gün önce Ankara’ya gelen Uşaklı çiftçi İbrahim Kaya, kaldığı otelde polislerce gözaltına aldı. Alınan bilgilere göre Kaya’nın Tarım Kredi Kooperatiflerine 58 bin lira borcu bulunduğu ve borca karşı verdiği taahhüdü yerine getirmediği için gözaltına alınarak tazyik hapsi kapsamında tutuklandığı kaydediliyor.

“AK PARTİLİ DEĞİLİM TAYYİPÇİYİM”

Uşaklı çiftçi İbrahim Kaya, Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların yapılandırılması için geçtiğimiz Ocak ayında Ankara’ya gelerek Tarım ve Orman Bakanlığının önünde açıklama yaparak kendisini ‘AKP'li değil Tayyipçi’ olarak tanıtmıştı. Kaya, yaşadığı durumu şu cümlelerle özetlemişti:

“CUMHURBAŞKANI TARLALARI EKİN DEDİ BİZ DE EKTİK!”

"Ben Tayyip’çiyim. AKP'li değilim. Tayyip ‘çalışın’ dedi. Çalıştık. Tayyip ‘3 çocuk yapın’ dedi. Yaptık. Cumhurbaşkanı ‘Tarlaları ekin saksı bile boş kalmasın’ dedi. Ektik. Don vurdu mahsul para etmedi. Yüzde 41’lik faiz düzeni nereye kadar gidecek? Sağıma dönüyorum tarım kredi, soluma dönüyorum yüksek faiz. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden biz ‘adalet’ istemeye geldik. Bu kadar zor mu?"

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ SOSYAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞTI

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, çiftçi Kaya’nın cezaevine girdiğini, sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:

“Aşağıda resmi olan İbrahim Kaya. Bir çiftçi 50 bin liranın biraz üzerinde olan banka borcunu ödemediği için Ankara’da gözaltına alındı. Şu anda tutsaklığı sürüyor. Çiftçilerimiz bu hale düşürenler utansın. Tuzu kuru iktidar sahipleri eserinizle ne kadar övünseniz azdır.”

"NE KADAR ÇABALARSAK ÇABALAYALIM, OLMADI"

Borçlarını erteleyebilmek için Ankara’da gözaltına alınan ve cezaevine giren İbrahim Kaya’nın eşi Hatice Kaya, konuştu. Kaya, "Uşak ili Sivaslı ilçesinin Tatar beldesinde yaşıyorum. Çiftçilikle uğraşıyoruz. İlk zamanlar iyiydi. Son zamanlarda gider fiyatlarından, maliyetlerden dolayı para kazanamaz olduk. Borçlarımızı ödeyemez olduk. Tarım Kredi’den mazot aldık, gübre aldık ödeyemedik. Avukata düştük, icraya düştük, mahkemeye düştük. İcralardan kurtulmak için bir bankadan alıp, diğer bir bankadan kredi kullandık, onları da ödeyemedik. Tarım aletlerimizi de sattık; avukata düşmeyelim, icraya düşmeyelim, evimiz gitmesin, traktörümüz gitmesin diye. Ne kadar çabalarsak çabalayalım olmadı" dedi.

Hatice Kaya "Son günlerde yaşanan mazot zamlarından, gübre zamlarından tarlalarımız boş kaldı. Biz çalışmazsak, ekemezsek, biçemezsek bu borçları nasıl ödeyeceğiz? Biz borçlarımızı ödemeyelim demiyoruz. Biz faizlerin inmesini istiyoruz. Eşim Ankara’ya gitti. Meclis’te konuşmak için orada tutuklandı. Tutuklanmasının sebebi, Tarım Kredi’den ödeyemediğimiz borçlar. Tutuklanma emri geldiği için. Bu eşimin kağıdı, tutuklanma; bu da benim. Benim üç tane çocuğum var, anneyim. Ben çalışmazsam, üretmezsem borçları nasıl ödeyeceğim, bilmiyorum. Yetkililerin bize destek olmasını istiyorum. Çocuklarımı bırakmak istemiyorum. Tutuklanma kanununun kaldırılmasını istiyorum. Geceleri uyuyamıyorum. Ne zaman kapı çalacak, ne zaman icra gelecek, hangi bankadan icra gelecek diye her gün diken üstünde yaşıyoruz. Yetkililerin bu konuya bir çözüm bulmasını istiyoruz” diye konuştu.

TAZYİK HAPSİ NEDİR?

Tazyik hapsi, Türk Ceza Kanunu’nda tanımlanmamasına rağmen “kişiyi bir işi yapmaya, bir yükümlülüğü yerine getirmeye zorlama yaptırımı” olarak tanımlanıyor. Tazyik hapsi, yerine getirilmesi gereken işin ifa edilmesiyle sona eriyor.
Söz konusu olan yükümlülükler İcra İflas Yasası’nda ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddettin Önlenmesine Dair Yasa’da belirleniyor.
Nafaka yükümlüsünün nafaka borcunu ödememesi, borçlunun ödeme taahhüdünü ihlal etmesi, çocuk teslimi kararlarına aykırı davranması ya da Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddettin Önlenmesine Dair Yasa kapsamında uygulanıyor.
Tazyik hapsine hükmedilirken, kesin bir süre belirlenmiyor. Çoğunlukla 3 aya kadar tazyik hapsi öngörülüp yaptırıma yol açan yükümlülüğün yerine getirilmesiyle sona eriyor ve hükümlü salıveriliyor.