Vejetaryen beslenmenin zararlı bir yönü ortaya çıktı. İngiltere'de yapılan bir araştırmada bilim insanları, sebze-meyve ağırlıklı beslenen vejetaryen kadınların ileri yaşlarda daha sık sağlık sorunu yaşama riski olduğunu savundu.

26 binden fazla kadının 22 yıllık verilerinin ve sağlık durumlarının analiz edildiği araştırmada vejetaryen kadınların düzenli et yiyen kadınlara göre ileriki yaşlarda kalçalarını kırma ya da çatlatma riskinin üç kat daha fazla olduğu sonucuna varıldı. Araştırmada vejetaryen kadınların, kemik ve kas sağlığı için yeterli desteği gıdalardan alamadığı da kaydedildi.

Araştırmayı yürüten Leed Üniversitesi’nden Dr. James Webster, “Bu araştırma vejetaryenlerin beslenme düzenini değiştirmeleriyle ilgili değil. Fakat kırmızı et ya da balık yemeyerek, bazı önemli içerikleri almamazlık etmeyin” dedi.

BMC Medicine’de yayınlanan araştırmada dengeli bir beslenme düzeninin kritik bir önemi olduğu kaydedildi. Bilim insanları kalçada çatlak ya da kırığın sebebinin yüzde 90 düşme olduğunu açıklarken bilim insanları vejetaryen beslenme düzeninin çevreye daha az zarar verdiğini de altını çizdi.

Editör: Yadigar Hanım