Türk kadınının azimle neler yapabileceğinin öyküsünü en güzel şekilde özetleyen iş insanı Zuhal Gözüküçük, tek başına ayağa kaldırdığı işinde ekonomi devi olmasıyla diğer kadınlara da örnek oluyor.

Şiddete maruz kalan, gelenekler ya da ahlak gerekçesiyle eve kapatılan, sindirilmeye çalışılan kadınlara örnek olacak Gözüküçük'ün başarı öyküsü sosyal medyadan da kadınlara yol gösteriyor.

Facebook'tan Celal Çelik isimli bir kullanıcı, Zuhal Gözüküçük'ün bu örnek başarısını bütün kadınlara "KAPATALIM MI BU KADINI EVE?" başlıklı yazısıyla anlattı.

İşte o yazı:

Zuhal Gözüküçük… Aslında ziraat mühendisi. Eşini kaybettiğinde Tarım Bakanlığında çalışıyordu. Eşinin makine üretim atölyesi vardı. Bilmiyordu Zuhal makine işini. Eşi ölünce, atölye kapandı. Ama eşinin açtığı işyerinin kapanmasını içine sindiremedi. 47 yaşında üniversiteye girdi; Makine Bölümü’ne. Gece gündüz çalışarak makinelerin nasıl çalıştığını öğrendi.

Bir usta ile yola çıktı. Usta iki ay sonra ayrılınca, tek başına sıfırdan başladı, Zuhal. Kısa sürede, 20 metrekarelik bir atölyeden, 2.300 metrekarelik bir tesise ulaştı.

Ne mi yapıyor orada? TÜBİTAK için askeri dizüstü bilgisayarların kasalarını. Otomotiv sanayi, demir yolları ve şeker fabrikalarına, yurt dışına otomotiv parçaları üretiyor. Ürettiği otomotiv parçaları yoğunlukla İtalyan arabalarında kullanılıyor.

Ama daha da önemlisi, CERN deneyinde kullanılan 3 farklı tipte, 4 bin 480 adet parça üretiyor. CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ne savunma kalkanları üretimi yapıyor. Yaptığı anlaşmaya göre, CERN’e 2027 yılına kadar parça üretmeye devam edecek.

Bugüne kadar Türkiye’den CERN’e tedarikçilik yapan 11 firma arasında, tek kadın girişimci.

Kayseri'yi ve ülkemizi uluslararası platformlarda en iyi şekilde temsil eden Gözüküçük diyor ki;

-“Sözüne güvenilirlik, sadakat, sabırlı olmak, istikrarlı olmak önemli kavramlar. Bunlar iş hayatında başarılı olmanın temel anahtarları. Bir de olmazsa olmaz kavram eğitim. İnsan sürekli öğrenmeli ve kendini geliştirmeli. Ülkemizin kalkınmaya ihtiyacı var. Kadın erkek demeden hep birlikte omuz omuza çalışmalı ve üretmeliyiz. Ekonomi seferberliği ancak kadın ve erkeğin güç birliği ile mümkün.”

2000 yılında Dünya Gazetesinin Kayseri’nin En Başarılı İş Kadını Ödülünü, 2005’te Kayseri Ticaret Odasının Girişimci Kadın Ödülünü, 2010’da Kayseri Sanayi Odasının otomotiv ve savunma sanayisine katkılardan dolayı Özel Ödülünü, 2012’de ise Kayseri Kadın Ahilik Ödülünü aldı.

NE DERSİNİZ;

• KAPATALIM MI KADINLARI EVE?

YOKSA,

• “ÇALIŞAN KADIN AHLAKSIZ OLUR,” DİYEN YOBAZLARIN GÖZÜNE Mİ SOKALIM?

• BENCE, HER ŞEYDEN ÖNCE VE HER FIRSATTA ELLERİNDEN ÖPELİM.

Editör: Yadigar Hanım