Günümüzde doğal besinlere olan talebin artmasıyla birlikte inanların doğal gıdalar yönelmesi de artmaya başladı. Sadece zinde kalmak için değil üstelik. Hastalıklarda da doğal besinlere yönelme başladı. Bazı besinler karaciğerlere iyi gelirken, bazıları kalbe, bazıları ise böbreklere iyi geliyor. Kanser hastalığı ile mücadele eden hastalar için bir sevindirici haber daha var. Kızılcık meyvesi kanserli hücrelere iyi geliyor. Hem de sadece 4 saat gibi kısa bir zaman diliminde. 4 saat içinde kanserli hücrelerin çoğunu yok ediyor. Kızılcık antioksidan, antibakteriyel ve bağışıklık arttırıcı bitkisel özlerle dolu bir meyvedir. Özellikle tüm kırmızı meyvelerde bulunan fitokimyasallar kansere neden olan moleküllerle savaşma özelliğine sahip oldukları için kanserli hücrelere iyi geliyor.

Cornell Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmaya göre; araştırmacılar kızılcık özlerini insanlardaki meme kanseri hücreleri üzerinde test ettiler. 4 saat içinde kanserli hücrelerin çoğunun yok olduğunu gördüler.

KIZILCIK NEDİR?

Kızılcık, özellikle Kuzey Amerika bölgesinde bulunur. Yaprak dökmeyen bir çalının meyvesinden üretilir. Kızılcık meyvesinin asidik bir yapısı bulunur. Bunun yanında idrar söktürücü görevi görür. Aynı zamanda ekşi bir tada sahiptir ve nadiren çiğ olarak tüketilir. Çoğunlukla da meyve suyu ya da kurutulmuş meyve şeklinde tüketilir. Karbonhidrat ve lif açısından zengin bir meyve olan kızılcık meyvesinin içerisinde yüzde 90 oranında su bulunur. Ayrıca E, K, C vitamini ve manganez gibi vitamin ve mineraller içerir.

KIZILCIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

-İdrar yolu enfeksiyonunu önler.

-Kalp sağlığını destekler.

-Mide kanserine karşı koruma sağlar.

-Kızılcık bağışıklığı güçlendirir.

-Diş ve diş eti sağlığı için oldukça yararlıdır.

-İltihap giderici özelliği vardır.

-Cildi güzelleştirir.

-Yaşlanmayı en aza indirger.

-Kemik sağlığına iyi gelir.

PEKİ KIZILCIK NASIL TÜKETİLİR?

Çoğunlukla meyve suyu ya da kurutulmuş şekilde tüketilen kızılcık meyvesi, nadiren çiğ olarak tüketilir. C vitamini, potasyum içeren kızılcık suyu ilave şekerler bakımından yüksek olabilmektedir. Kızılcık aynı zamanda sos ya da jöle haline de getirilerek tüketilebilmektedir.

Tüm doğal içerikli besinlerde olduğu gibi, lütfen doktorunuza danışmadan bireysel tedaviye gitmeyiniz! (kaynak: yeniçağ gazetesi)

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı