Yılın ilk yarısında sürekli yükseliş trendinde olan yatırımcının güvenli limanı altın, vites artırdı. Para piyasaları ABD Merkez Bankası FED'in faiz kararı sonrasında altın fiyatlarındaki hareketlenmeye odaklanırken, İslam Memiş, altında önümüzdeki dönem yaşanacakları açıkladı.

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, FED'in gerçekleştirdiği toplantı sonra yaşanan fiyat dalgalanmalarına ilişkin "Her şey beklediğim gibi gerçekleşti" diyerek, yatırımcısı uyardı. Altının önümüzdeki haftadan itibaren fırlayacağını vurgulayan Memiş, "Altınla borç yapmayın" uyarısında bulundu.

"FİYAT FARKLILIKLARINA DİKKAT"

Memiş, piyasalara ilişkin tahminlerinde risklerin dağılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Yatırımcılar ons altın tarafında yüzde 50-yüzde 50 bir satın almayı fiyatlaması gerekiyor. Yani riskleri dağıtması gerekiyor.

Yıl sonuna kadar ons altın fiyatında 2150-2350 bant aralıklarını bekliyorum. Dolar endeksinde 92-94 bandına kadar bir geri çekilme yaşanabilir. Dolar endeksindeki bu geri çekilmen ons altın fiyatını pozitif yönde destekler diye tahmin ediyorum.

Gram altın ile ekran fiyatı arasında farklılıklar oluşuyor. Yatırımcılar bu farklılıklara dikkat etmesi gerekiyor. Ekranda 1700 TL olarak gördükleri gram altını serbest piyasalarda 1720 TL'ye görebilirler. Bankaların makas aralıkları da farklı tabi.

"ALTIN BORCU OLANLAR BU HAFTAYI YAKINDAN TAKİP ETSİN"

Altın borcu olanlar ve yatırım yapacak olanlar bu haftayı yakından takip etmesi gerekiyor. Bu düşüşler kalıcı değil. Özellikle önümüzdeki yıl düğün planlayanlar veya altın borcu olanlar 2024 yılında 2000-2500 aralığında bir fiyatlamaya hazır olması gerekiyor. Altın olarak borçlanılmasını tavsiye etmiyorum.

1.700 TL civarı ve altına sarkmaları alım fırsatı olarak değerlendiriyorum. Gram altın fiyatında ağustos ayı itibariyle yukarı yönlü hareketlerin devam edecektir. Gram altın TL fiyatı ilk etapta 1.750-1.770 TL seviyelerine, yıl sonuna kadar da 1880 TL seviyelerine kadar yükselebilir."

Editör: Yadigar Hanım