2023 Hazian ayında yapılması planlanan genel seçimlerinde erken seçim tartışmaları gündeme gelirken, BUPAR Araştırma Şirketi'nin yaptığı anket, iktidara kötü haber verdi.

BUPAR araştırması CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’ne ilginin yüksek olduğunu gösterirken yurttaşlarda muhalefetin kazanacağı algısının da kuvvetli olduğunu ortaya koydu.

Cumhuriyet'ten Rıfat Kırcı'nın haberine göre; BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi 21 ilde 1112 yurttaşla yüzyüze görüşülerek hazırlanan ankette çarpıcı veriler ortaya çıktı. Ankete göre ‘CHP’nin ikinci yüzyıla çağrı’ programına yurttaşlar ilgi gösterdi. 

BUPAR'ın anketine göre CHP'nin açıkladığı 'vizyon belgesi' beğenildi

İKİNCİ YÜZYILA ÇAĞRI BEYANNAMESİ'NDEKİ HEDEFLER BEĞENİLDİ

Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 66,9’u CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi”ni duyduklarını belirtti. Ankete göre katılımcıların yüzde 57.1’i beyannamedeki hedefleri beğenirken yüzde 27.7’si beğenmedi. Fikrini belirtmeyen oranı ise yüzde 15.2 oldu. 

Seçmenlere seçimlerde hangi ittifak adayının kazanacağını düşündükleri sorulduğunda ise yüzde 49.5 Millet İttifakı, yüzde 39.4’ü Cumhur İttifakı kazanacak derken yüzde 11.1 oranında katılımcı kararsız kaldığını aktardı. 

MUHALEFETİN SÖZLERİ VATANDAŞIN HAYATINI ETKİLİYOR

Anket sonuçlarından yapılan analizde şu ifadelere yer verildi:

“CHP’nin yapmış olduğu bu toplantıyı, medyanın çok az bir kısmının tam olarak gündeme taşımış olmasına rağmen bilinirlik, farkındalık çok yüksektir. 

CHP’nin ne dediği tüm vatandaşların hayatını etkilemektedir. İlk defa hem ülke gündemini hem de AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasal geleceğini muhalefet partileri belirleme olanağına sahiptir.” 

Editör: Yadigar Hanım