Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında polemiğe dönüşen başörtüsü konusundaki tartışma gündemi meşgul etmeye devam ederken, Bupar Araştırma, CHP’nin başörtüsü konusunda verdiği yasa önerisiyle ilgili seçmenin nabzını tuttu.

Bupar Araştırma, 4-9 Ekim tarihleri arasında arasında, 1500 kişiyle yüz yüze görüşülerek yaptığı ankette, katılımcılara “2023’te cumhurbaşkanlığını hangi ittifakın adayı kazanır” sorusunu yöneltti. Ankete katılanların yüzde 36.7’si “Cumhur İttifakı”, yüzde 60.4’ü “Millet İttifakı”, yüzde 2.9’u ise “İyi olan kazansın” diye cevap verdi.

Ankette “Sizce, CHP neden başörtüsü konusunda yasa teklifi verdi” sorusuna katılımcıların yüzde 39.8’i, “Başörtüsü konusunun AKP’nin elinde siyasal bir argüman olmasını engellemek için”, yüzde 35.5’i “Zaten yasak değil. Günlük hayatta yaşananların yasal dayanağı olsun diye”, yüzde 13.9’u “Muhafazakâr seçmenden oy almak için” diye cevaplandırdı.

“CHP’nin başörtüsü ile ilgili vermiş olduğu yasa teklifi oylarının artmasını sağlar mı” şeklinde yöneltilen soruya ise katılımcıların yüzde 54.6’sı “Evet”, yüzde 43.6’sı “Hayır”, yüzde 1.8’i ise “Fikrim yok” yanıtını verdi.

Ankette “2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığını hangi ittifakın adayı kazanır” sorusu da yer aldı. Katılımcıların yüzde 36.7’si “Cumhur İttifakı”, yüzde 60.4’ü “Millet İttifakı”, yüzde 2.9’u ise “İyi olan kazansın” diye yanıt verdi. Katılımcılara “2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sadece iki aday olsa, biri Recep Tayyip Erdoğan diğeri beğendiğiniz birisi olsa kime oy verirsiniz” diye de soruldu. “Her koşulda Erdoğan’a oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 33.7, “Erdoğan’ın rakibi olan adaya oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 46.5, “Adayın kim olacağına bağlı. Ne vaat edeceğine bağlı” diyenlerin oranı ise yüzde 19.8 oldu. 

Katılımcılara son olarak “Kendinizi mutlu hissediyor musunuz” diye soruldu. Yüzde 9.5’i bu soruya “Evet”, yüzde 22.8’i “Bazen”, yüzde 67.7’si “Hayır” yanıtını verdi.

Editör: Yadigar Hanım