Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Bochum-Dahlhausen beldesinde bulunan Sultan Ahmet Camii’ne saldırı düzenlendi. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı olan camiye dün gece geç saatlerde henüz kimliği belirlenemeyen kişi veya kişiler, caminin pencerelerine zarar vermeye çalıştı ve caminin kapısına siyah bir gamalı haç ve Davut yıldızı sembolü çizildi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, sabah namazı için camiye gelindiğinde bu manzarayla karşılaşıldığını söyleyen Bochum-Dahlhausen DİTİB Sultan Ahmet Camii Dernek Başkanı Güngör Kadir Güven, “İlk başta camiye yapılan saldırıyı karanlık nedeniyle fark edemedik. Sabah namazı için camiye gelindiğinde bu manzarayla karşılaştık. Cami önce yakılmaya çalışıldı, daha sonra giriş kapısına gamalı haç ve Davut yıldızı sembolü çizildi. Birkaç denemeye rağmen neyse ki, panjur alev almadı, şayet alev almış olsaydı bu bir facia olurdu. Camiye yapılan bu saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. Fail ya da faillerinin bir an önce yakalanarak adalete teslim edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Cami yönetimi ve cemaati olarak endişe duyduklarını ifade eden Güven, saldırıya dair bilgileri polis ile paylaştıklarını söyledi. Polis olayla ilgili inceleme yaparak soruşturma başlattı.

Editör: Habererk Haber Merkezi