Altılı Masa Cumhurbaşkanı adayı ve ortak programı tartışırken, partilerde milletvekili liste hazırlıkları başladı. Ancak, CHP’de bir süredir tüzükte yer alan “iki dönem” kuralı tartışılıyor.

CHP'nin parti tüzüğünde milletvekillerine 'iki dönem' kuralı yer alıyor. Parti yetkilileri ittifak yapılması halinde bu kararın uygulanmayacağını ifade ediyor.

Bazı aday adayları, mevcut milletvekillerinin son seçimde merkez aday olarak gösterilmesinden dolayı tüzüğe göre yeniden merkez adayı olamayacağını öne sürüyor. Parti yetkilileri ise bu kuralın ittifak halinde uygulanmayacağını savunuyor.

PARTİ TÜZÜĞÜNE GÖRE 3 YÖNTEM VAR

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre Ankara’da Altılı Masa'yı oluşturan altı partinin genel merkezlerinde aday adayları, parti koridorlarında boy gösterirken, CHP’de ise tüzükle ilgili bir tartışma gündeme geldi. CHP’nin 2018’de kabul edilen tüzüğüne göre, milletvekili aday listelerini belirlemek için üç yöntem bulunuyor. Bu yöntemler, önseçim, aday yoklaması ve merkez yoklaması olarak sıralanıyor. CHP’de, seçimin öne çekilmesi dolayısıyla önseçim ve aday yoklaması yöntemi üzerinde durulmazken, 2018 Kasım seçimlerinde olduğu gibi bu seçimde de adayların merkez yoklaması yöntemi ile belirlenmesi bekleniyor. Ancak parti tüzüğüne göre, iki dönem üst üste merkez adayı gösterilememesi kuralı bulunuyor.

İKİ DÖNEM GEÇERLİ OLACAK MI?

Aralarında adaylık için istifa eden il başkanlarının da olduğu bazı partililer, bu tüzük maddesini gündeme getirerek, mevcut milletvekillerinin merkez adayı olamayacağı iddiasını dile getiriyor. Parti yetkilileri ise hem tüzükte hem de ilgili yönetmelikte “bu maddenin, ittifak yapılması halinde uygulanmayacağına” dair bir madde bulunduğuna dikkat çekiyor. Yetkililer, bu seçimde de ittifak yapılacağı için, söz konusu “iki dönem” maddesinin geçerli olmayacağını savunuyor.

Milletvekillerinin yeniden adaylığına itiraz eden partililer, ittifakın 41 ilde geçerli olacağını, 40 ilde ise ayrı listelerle girileceğini, bu yüzden de “iki dönem” kuralının partilerin ayrı listelerle girdiği illerde uygulanmasını talep ediyor. Ancak parti yetkilileri bu talebe de itiraz ediyor ve çatı halinde ittifaka girileceğini bazı illerde ayrı listelerle giriliyor olmasının ittifakı ortadan kaldırmadığını vurguluyor.

Editör: Yadigar Hanım