CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul Aksaray'da esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti. 

Somali Mahallesi'nde yaşayanların çoğunun göçmen olduğunu ifade eden Gürsel Tekin, bölgedeki esnafın da sorunlarını dinledi.

Lokanta işleten esnaf ise kiraların yüksek olduğunu, işlerinin de durgun olduğunu söyleyerek, “Bizim beliimizi elektrik su doğalgaz kırıyor. Üçü 30 bin TL'ye yakın geliyor. Sanayi elektriği. 3 sene önce 10 bin TL'yi geçmiyordu. İşlerimiz durgun. Hiçkimse yok. Şu anda işçi çalışmak ticaret yapmaktan daha iyi. İçeri giriyoruz. 8 senelik lokantacıyım. Pandemide kafa kafaya idi. Şimdi zamlardan sonra ayda 50-60 bin TL içeri giriyorum. Gider çok. Hala marketlerde fiyatlar artmaya devam ediyor. 250 gram tereyağı 47 TL. Bir kilo 35 TL idi. Kapatsam bir türlü, çalışsam bir türlü” diye konuştu.

İSTANBUL’UN YABANCI RÖNTGENİ ÇEKİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin; kamu görevlileri, yerel yöneticiler ve muhtarlar ile yaptığı saha araştırmaları sonucunda İstanbul için Mayıs ayında bir göç haritası hazırladı. 

Harita, İstanbul'un ilçelerinde hangi ülkelerden göçmenlerin yoğunlukta yaşadığını ve bölgede oluşan göçmen mahallelerini gösteriyor. 39 İlçede göçmen durumunu gösteren haritaya göre İstanbul’un her ilçesinde yabancı yoğunluğu var.

Kadıköy’de İran, Irak ve Rus uyruklu yabancılar yaşarken, Şişli’de Moğollar ve Afrika ülkelerinden gelen yabancılar yoğunluğu oluşturuyor. Eyüp’te Afgan, Pakistan, Suriyeli ve Türkmenler, Arnavutköy’de Suriyeli, Sudanlı ve Arakanlılar, Esenyurt’ta Suriyeli, Afgan ve Pakistanlıların yanı sıra Mısır, Tunus, Fas, Uganda, Nijerya, Kongo gibi ülkelerden gelen yabancılar bulunuyor.

Gürsel Tekin, "Yaptığımız çalışmada en az 2 milyon yabancının İstanbul’da olduğunu tespit ettik. Geçici koruma statüsünde, ikamet izni olan veya kaçak 2 milyonu aşan insan bugün İstanbul’un 39 ilçesinde. Sadece Esenyurt’ta 250 bin yabancı var. Dünyanın her yerinden gelmişler. Suriye’nin yanı sıra Afganistan, Pakistan, Irak, Uganda, Nijerya, Kongo, Libya’ya kadar her yerden insan var. Bugün Esenyurt’taki vatandaşımızın, nüfusun dörtte biri kadar yabancı Esenyurt’ta yaşıyor. Yani resmi nüfus 1 milyon, 250 bin de yabancı var. Böyle bir nüfus artışını Esenyurt’un veya hiçbir ilçenin kaldırması mümkün değil. Bu kadar kısa zamanda bu kadar büyük bir nüfus artışını kaldırabilecek ne kurumsal alt yapımız var ne şehrin böyle bir altyapısı var" dedi.

Valilik açıklamalarına göre İstanbul'da 1.3 milyon göçmen olduğunu söyleyen Tekin, "Valilik kaçak göçmenleri takip edemiyor. Bu rakama kaçak göçmenler dahil değil. Halbuki İstanbul’un her ilçesinde binlerce düzensiz göçmen var. Kamu görevlilerinin çok daha sıkı bir şekilde denetim yapıp düzensiz göçmenleri tespit etmesi lazım" değerlendirmesinde bulundu. 

Sığınmacıların yüzde 97'sinin kaçak çalıştırıldığını ifade eden Tekin, bu insanlara işverenler tarafından "köle muamelesi" yapıldığını vurguladı: 

"Hiçbir özlük hakları yok, örgütlü değiller, sigortaları yok, asgari ücretin altında para alıyorlar"

Editör: İlayda Şimşek