Dünyanın çeşitli ülkelerinden 10 araştırmacı, bir araya gelerek deniz kaplumbağalarıyla ilgili çalışma yaptı.

Raporlanan çalışma, Global Change Biology dergisinde yayınladı. Muğla'nın Ortaca ilçesinin dünyaca ünlü İztuzu Plajı'nda faaliyetini sürdüren DEKAMER, Twitter hesabından raporunun içeriğini paylaştı.

DEKAMER'in paylaşımında, “Yasa dışı deniz kaplumbağası avcılığı ve ticaretinin küresel çaptaki ilk araştırması yayınlandı. 1990 ve 2020 yılları arasında 65 ülke veya bölgede 1 milyondan fazla deniz kaplumbağasının yasa dışı olarak avlandığı ve bazı durumlarda kaçırıldığı tahmin ediliyor. Rapor, türlere göre tanımlandığında yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia Mydas-yüzde 56) ve atmaca gagalı kaplumbağadan (Eretmochelys imbricata-yüzde 39) oluşuyor. Bilindiği gibi Romalılar bu kabukları tarak, toka ve yüzük yapmak için kullanıyorlardı. Günümüzde hala bazı bölgelerde avlanılıyor ve kabukları dekoratif nesneler (mücevher, biblo, güneş gözlüğü) yapmak için kullanılıyor" denildi.

Global Change Biology dergisinde yayınan rapor, kerkezin Twitter hesabından da paylaşıldı.

MUGLA'NIN IZTUZU PLAJI'NDA FAALIYETINI SURDUREN DENIZ KAPLUMBAGALARI UYGULAMA VE ARASTIRMA MERKEZI (DEKAMER), ARASTIRMACILARIN YAPTIGI CALISMALAR SONUCU GLOBAL CHANGE BIOLOGY DERGISINDE YAYINLADIGI RAPORU TWITTER HESABINDAN PAYLASTI. RAPORDA, 1990-2020 YILLARI ARASINDA 1 MILYONDAN FAZLA YESIL VE ATMACA GAGALI DENIZ KAPLUMBAGASININ KABUKLARI ICIN YASA DISI AVLANDIGINI VE KACIRILDIGINA YER VERILDI.(FOTO: MUGLA DHA)

MUGLA'NIN IZTUZU PLAJI'NDA FAALIYETINI SURDUREN DENIZ KAPLUMBAGALARI UYGULAMA VE ARASTIRMA MERKEZI (DEKAMER), ARASTIRMACILARIN YAPTIGI CALISMALAR SONUCU GLOBAL CHANGE BIOLOGY DERGISINDE YAYINLADIGI RAPORU TWITTER HESABINDAN PAYLASTI. RAPORDA, 1990-2020 YILLARI ARASINDA 1 MILYONDAN FAZLA YESIL VE ATMACA GAGALI DENIZ KAPLUMBAGASININ KABUKLARI ICIN YASA DISI AVLANDIGINI VE KACIRILDIGINA YER VERILDI.(FOTO: MUGLA DHA) (ARSIV)

DHA

Editör: Yadigar Hanım