Rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi altında olan devlet tiyatroları sanatçısı ve ışık tasarımcısı Yüksel Aymaz hayatını kaybetti. Acı haberi oyuncu Nazan Kesal sosyal medya’dan paylaştı; “Yüksel Aymaz Acı kaybımız” yazarak.

Yüksel Aymaz Kimdir?

-1981’de İstanbul Devlet Tiyatroları'nda göreve başladı.

-1988 de Mustafa Avkıran’ın yönettiği Aeskhylos’un PROMETHEUS’la ilk ışık tasarımını gerçekleştirmiştir. Işık Tasarımın da “Gölge Tasarımı” anlayışını öne çıkardı. Tiyatro&Tiyatro, Senay Sanat, Light World ve Milliyet Sanat, TRT, Expo Channel TV, NTV Radyo ve Energy Fm de gölge tasarımcılığına ilişkin düşüncelerini aktardı.

-2003-2017 arası Trabzon Devlet Tiyatroları’nda görev yaptı

-2009 yılında 46.Antalya Uluslararası Altın Portakal Film Yarışması ödül gecesinin ışık tasarımını gerçekleştirdi.

-2009 yılı yaz boyunca Ankara Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün dünyada bir ilk olan Vagon Tiyatro “EX-PRESS” adlı projesi ile yetmiş beş günlük Avrupa Turnesine çıktı.

-2014’ten beri İzmir/Seferihisar “Tiyatro Buluşmasında” Işık Atölyeleri yaptı.

-2016’dan beri de İzmir Folkart Academy’de Işık dersi vermekteydi.

Yüksel Aymaz, ışık tasarımında farklı bir adım olarak gördüğü ve uyguladığı gölge tasarımı ile yaptığı oyunlar ile dünyanın birçok ülkesine gitti. Devlet Tiyatrolarındaki çalışmaları yanı sıra Özel Tiyatrolar, Belediye Tiyatroları, Amatör Gruplar, Yardım Derneklerinin geceleri, Anma etkinlikleri ve Ödül geceleri gibi organizasyonların Işık Tasarımlarını yaptı.

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı