Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Rahmetli Menderes 14 Mayıs'ta 'Yeter söz milletin' diyerek sandıktan ezici bir zaferle çıkmıştır. Milletimiz 73 yıl sonra aynı gün altılı masaya yanıtını verecek" sözleriyle seçim tarihini 14 Mayıs olarak işaret etmesi, yabancı basında da yer buldu. İngiltere merkezli uluslararası haber ajansı Reuters, Türkiye'de yapılacak 2023 seçimlerinin yol ayrımı olduğunu ve Türk ekonomisini nelerin beklediğini değerlendirdi.

Reuters, Türkiye'de yaklaşan genel seçimlerle ilgili analizinde genel seçimlerin sonuçlarının Türkiye'deki ekonomi piyasalarına etkilerini ele aldı. Ekonominin Erdoğan iktidarının aşil tendonu olduğu vurgulanan analizde, yükselen enflasyon ve dövizdeki düşüşün vatandaşları zorladığına dikkat çekildi. Analizde, "Genel seçimler, Cumhuriyet'in yüzyıllık tarihinde belki de en önemli seçim olacağını ve enflasyon kaynaklı hayat pahalılığı kriziyle sarsılan Türkler için bir yol ayrımına işaret ediyor" ifadelerine yer verildi.

PİYASALAR SÜRDÜRÜLEBİLİR YÜKSELİŞE GEÇEBİLİR

Jonathan Spicer, Marc Jones ve Canan Sevgili imzalı analizde, artan enflasyon ve TL'deki değer kayıplarına karşı, Türklerin yakın zamanda "Erdoğan ile devam" ya da "liberal geleneksel politikalara dönüş" kararı vereceğine değinildi.

Analizde görüşlerine yer verilen ABD merkezli varlık yönetim firması TCW'nin başkanı Blaise Antin, "Erdoğan kaybetse bile" dövizin değer kazanmasının hızlı bir şekilde gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor. Ancak orta vadede, aşırı değerlenmiş bir para birimini ele alma ve faiz oranlarını 'çok daha yüksek bir seviyeye' yeniden ayarlama ihtiyacı göz önüne alındığında, piyasaların sürdürülebilir bir şekilde yükselişe geçebilir" dedi.

ERDOĞAN'IN FAİZ KARARI ENFLASYONU YÜKSELTTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden seçilmesi, buna karşılık AKP'nin Meclis'teki çoğunluğu kaybetmesi ihtimaliyle ilgili Antin, "Bu en kötü sonuç olabilir ve kısa vadeli politika belirsizliğine ve piyasa oynaklığına yol açabilir" şeklinde konuştu.

Analizde, "Kendisini faiz oranlarının 'düşmanı' olarak tanımlayan Erdoğan'ın faiz oranlarını yüzde 19'dan yüzde 9'a düşürme kararlılığı, TL'nin 2021'in sonlarında düşmesine ve geçen yıl yüzde 30 daha gerilemesine neden oldu. Gıda, yakıt ve kira maliyetlerinin aniden yükselmesiyle enflasyon Ekim ayında yüzde 85 ile 24 yılın zirvesine çıktı." ifadeleri kullanıldı.

ERDOĞAN'IN DESTEK PKETLERİ HAZİNEDE CİDDİ BASKI YARATACAK

Asgari ücret zammı ve EYT müjdesinin yıllık bütçenin yüzde 1.4'üne denk geldiği belirtilirken, Chatham House araştırmacısı Galip Dalay bununla ilgili, "Erdoğan birbiri ardına (destek) paketleri sunuyor. Bu durum kamu hazinesinde ciddi baskı yaratacak. Ancak seçimi kaybederse bu başkasının sorunu olacak" diye konuştu.

AŞİL TENDONU NEDİR?

Aşil tendonu, baldır kasını topuk kemiğinize bağlayan kalın, güçlü ve lifli bir yapıdır. Bu tendon insan vücudunda yer alan en büyük ve en kuvvetli tendondur. Aşil tendonu, ayağımızı aşağı hareket ettirmemize, yürümemize, koşmamıza, parmak uçlarımızda durmamıza ve zıplamamıza yardımcı olur.

Editör: Yadigar Hanım