Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine ilişkin, "'Sorunlu ülke' ile 'daha az sorunlu ülke' arasında ayrım yapmak, bana göre adaletli bir tutum olacak. Biz Türkiye olarak NATO ve bu ülkeler, böyle bir karar alırsa, bunu ayrı ayrı değerlendirebileceğimizi düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'mız da 'Finlandiya konusunda İsveç'e göre daha farklı bir değerlendirmemiz olabilir' diyor." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Gomes Cravinho ile bakanlıkta bir araya geldi. Çavuşoğlu ile Cravinho, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, Portekiz ile diplomatik ilişkilerin 180'inci yıl dönümüne işaret ederek, "180 yıldır ilişkilerimiz mükemmel düzeyde seyretti. Portekiz Parlamentosu'nda Türkiye Dostluk Grubu da tesis edildi, bundan memnuniyet duyuyoruz. Ticari ilişkilerden savunma sanayiye birçok konuyu ele alma fırsatımız oldu. Şirketlerimizin de Portekiz'e ciddi yatırımları olmaya başladı. Denizcilik alanında önemli bir ülke olan Portekiz ile bu alanda da iş birliğimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Portekiz ile eğitim alanında da ilişkilerimiz güçlü. 2014 yılından bu yana 800'den fazla Portekizli öğrenci Türkiye'ye geldi. 6 binden fazla öğrencimiz de Portekiz'e gitti. Ukrayna'daki savaş konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Yaptığımız çabalar ve çalışmalar hakkında bilgi verdim. Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyeliği gelişmelerini de konuştuk. Kafkasya'daki gelişmeler, Güney Kafkasya'nın istikrarı ve son gelişmelerle ilgili de görüş alışverişinde bulunduk" diye konuştu.

'NATO'NUN GENİŞLEMESİNE KARŞI DEĞİLİZ'

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Finlandiya'ya farklı mesaj verdiğimizde İsveç şok olacak' sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: 

"Sayın Cumhurbaşkanı'mızın yaptığı açıklama, sürecin başından beri gerek Cumhurbaşkanı'mız gerek Dışişleri Bakanı olarak benim yaptığım açıklamaların bir teyididir. Biz başından beri iki ülkenin üyelik süreci başladığında göreceli olarak Finlandiya ile daha az sorunumuz olduğunu vurguluyorduk. Gerek iki ülke gerek NATO iki ülkenin üyelik sürecinin birlikte ilerlemesini istedi. Bu nedenle 3'lü ahitnameyi Madrid'de imzaladık. O günden bu yana Finlandiya tarafından olumlu açıklamalar geldi. Türkiye'ye yönelik yaptırımlar ile ilgili savunma sanayi ürünlerinin ihracatı ile ilgili izinlerde olumlu girişimler olduğunu söyleyebiliriz. İsveç'teki provokasyonlar da gerçekleşmedi. Orada da Finlandiya'nın üyeliğini engellemek isteyen radikal gruplar var. Türkiye olarak biz, NATO'nun genişlemesine karşı değiliz. Başından beri üye olmak isteyen ülkelerin de üye olması gerektiğini her toplantı vesilesi ile söyleyen bir ülkeyiz. Bizim Finlandiya ve İsveç ile kategorik olarak problemlerimiz yok. Onların güvenlik endişelerini anlıyoruz, meşrudur; ama bugün NATO'nun belgelerinde geçen iki tehdit var; biri Rusya diğeri de terörizm. Dolayısıyla Türkiye'nin endişelerinin sadece anlaşılması yetmez, karşılanması gerekiyor." 

'İSVEÇ'TE GERİ ADIMLAR VAR'

Madrid’de imzalanan ahitname uyarınca İsveç'te anayasa değişikliği gibi adımlar atıldığını anımsatan Çavuşoğlu, "Ama somut olarak İsveç'in NATO üyeliğini engellemeye çalışanların provokasyonları sayesinde geri adımlar var. 'Sorunlu ülke' ile 'daha az sorunlu ülke' arasında ayrım yapmak bana göre adaletli bir tutum olacak. Biz Türkiye olarak NATO ve bu ülkeler böyle bir karar alırsa, bunu ayrı ayrı değerlendirebileceğimizi düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'mız da 'Finlandiya konusunda İsveç'e göre daha farklı bir değerlendirmemiz olabilir' diyor. Öncelikle NATO ve bu ülkelerin karar vermesi gerekiyor. Bizim amacımız iki ülke arasında ayrım yapmak değildir. Bu endişelerimizin karşılanması ile ilgili objektif değerlendirme sonucu sergilenen bir tutumdur. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın açıklamasının ardından Finlandiya Dışişleri Bakanı ile de değerlendirme yaptık bu konu hakkında." diye konuştu. 

CRAVİNHO: BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

Portekiz Dışişleri Bakanı Cravinho da ülkesinin, her zaman Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek verdiğini belirterek, "Uzun yıllardır bunları tartışıyoruz. Bu gelişmeleri değerlendiriyoruz. Şu andaki koşullar en elverişli olan koşullar değil; fakat kesinlikle Portekiz her zaman Türkiye ile yakın ilişkileri, AB ile Türkiye arasındaki yakın ilişkileri desteklemiş durumda. Diyalog düzleminde de daha sistematik şekilde Türkiye ile ilişkiye geçmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Birlikte hareket etmemiz gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Bazı önemli konularda fikir alışverişinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cravinho, "Öncelikle Rusya'nın Ukrayna'ya işgali hepimizi etkiliyor. Burada Türkiye'nin oynadığı çok önemli bir rol oldu. Tahıl koridorunun açılmasında Türkiye'ye karşı minnettarlığımızı ifade etmem lazım. Bunun günlük yönetimi konusunda Türkiye'nin büyük çabaları var. Ukrayna'ya da toprak bütünlüğünü korumak için çabalarında destek verdi. Umuyorum Rusya, yaptığı hatanın farkına varır ve müzakere masasına oturur. Türkiye'nin Afrika'da son 10 yılda büyük bir etkileşimi söz konusu. Biz bunu destekliyoruz" diye konuştu. 

Editör: İlayda Şimşek