Milyonlarca çalışanı ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısından sonuç çıkmadı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin yüksek enflasyonun çok altında taldığını belirterek, bütün ücretlerin yılda dört kez güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Asgari ücrete yapılan zam dönemlerinin artması, yılda dört kez güncellenme yaapılması gerektiğini vurgulayan Çerkezoğlu, "Bizim önerimiz, enflasyon tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücretin ve bütün ücretlerin yılda dört kez güncellenmesi gerektiğidir” açıklamasında bulundu.

Asgari ücretin sembolik bir ücret olmasına rağmen Türkiye'de ortalama ücret olduğunu dile getiren Çerkezoğlu, "Örneğin, Avrupa Birliği’nde asgari ücret ile çalışanların oranız yüzde 4 düzeyinde. Türkiye’de bu oran yüzde 50’nin üzerinde. Hatta asgari ücrete bile ulaşamayan milyonlar var Türkiye’de. Dolayısıyla biz asgari ücreti konuşurken gerçekten bir ortalama ücreti konuşuyoruz ve o nedenle de son derece önemli bir gündem. Yine, Türkiye’nin yüksek enflasyonlu sürece girmesi ile birlikte son birkaç yıldır, asgari ücret daha da önem kazandı. Çünkü, ortalama ücret olan asgari ücret yüksek enflasyon karşısında çok hızla değer kaybediyor" dedi.

TÜRKİYE ASGARİ ÜCRETLİ TOPLUM OLMAKTAN KURTARILMALI

Alım gücünün hızla gerilediğine dikkat çekerek, Türkiye'nin asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtulması gerektiğini vurgulayan Çerkezoğlu, şöyle devam etti:

"O yüzden geçen yıl, asgari ücret açıklanırken, ‘tarihi zam, yüzde 50’nin üzerinde artış yapıldı’ diye anlatılmıştı, fakat biz o zamanda söyledik.

Bu suya yazılan bir yazıdır, enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir süreçte birkaç ay sonra bu artışın hiçbir anlamı kalmayacaktır demiştik…

Yine bu yüksek enflasyonlu süreç devam ediyor ve özellikle seçim öncesinde de çokça vaatler verildiği için şimdi Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Herhangi bir sonuç çıkmadı, herhangi bir rakam telaffuz edilmiyor.

Burada olması gereken, asgari ücretliler toplumu haline gelmiş olan ülkemizde, asgari ücretin alım gücünü korumaktır. Ondan öncesinde de aslında öncelikli meselemiz, Türkiye’nin asgari ücretliler toplumu olmasından kurtarılmasıdır."

TÜİK SOFRAMIZDAKİ EKMEĞE EL UZATIYOR

TÜİK'in enflasyonu eksik ölçüp gerçek enflasyondan çok düşük göstererek işçilerin, kamu çalışanlarının, bütün ücret gelirlilerinin aşağıya doğru çekilmesine hizmet ettiğini savunan Çerkezoğlu, "Deyim yerindeyse, soframızdaki ekmeğe el uzatıyor. Son bir yıldır, madde sepetini de açıklamaz oldular… En son mayıs ayı enflasyonunu hesaplarken seçim öncesinde gelir desteği olarak verilen doğal gaz desteğini enflasyon hesabına katarak mayıs ayı enflasyonunu binde 4 gibi ölçtüler. Enflasyon doğru ölçülmediği için zaten, bütün ücretliler sürekli olarak geriliyor" diye  konuştu.

Editör: Yadigar Hanım