Diyanet'in 4 Ağustos tarihli cuma hutbesinin son kısmında yer alan “İşyerlerimizdeki mesai saatlerini, okullarımızdaki ders programlarını cuma namazının vaktine göre düzenleyelim” ifadelerinin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından konulmasına tepkiler devam ederken, Erbaş'ın yargıya da taşınan 'hutbe' eleştirilerine "Laikçi yobazlar" diyerek tepki gösterdiği iddia edildi.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre Erbaş, söz konusu hutbe üzerinden iktidar, Diyanet, ilahiyat, köşe yazarları, vakıflar ve STK'lardan kendisine destek gelmediği için “sitem” etti. Diyanet yöneticileri ve ilahiyatçıların da bulunduğu bazı WhatsApp gruplarına 8 Ağustos’ta mesaj atan Erbaş, “yalnız bırakıldığını” iddia ederek, “Laikçi yobazların Diyanet’e ve şahsıma saldırıları sürüyor” dedi. Erbaş'ın bu sözlerine WhatsApp grubundaki bir ilahiyat profesörü tarafından sert tepkiyle karşılandı.

"LAİKÇİ YOBAZLAR DİYANETE SALDIRIYOR"

Hutbenin, tartışmalı kısımlarını gruplarda paylaşarak, anayasada yer alan laiklik ilkesini, hutbe nedeniyle kendisini eleştirenler üzerinden hedef alan Erbaş, hutbeye işaret ettiği mesajda, “Bu hutbemiz sebebiyle geçen cumadan beri beş gündür laikçi yobazların Diyanet’e ve şahsıma saldırı ve hakaretleri devam ediyor. Müslümanların ise umrunda değil. Sosyal medyada, köşe yazılarında; vakıf, dernek, STK’lardan ‘Diyanet’in hatırlatması yerindedir’ gibi güçlü bir destek bekledik ama güçlü bir ses yok. Çok acı” dedi.

Erbaş’ın, çevresindekilerin mesajı sorması üzerine mesajı gönderme gerekçesi olarak “Kafam attı, sinirlendim” dediği belirtildi.

PROFESÖRDEN ERBAŞ'A TEPKİ

Erbaş’ın, WhatsApp gruplarından birinde söz konusu mesaaj nedeniyle bir ilahiyat profesörünün tepkisiyle karşılaştığı öğrenildi. Erbaş’a laikliğin anayasada yer aldığını hatırlattığı ilahiyat profesörünün, mesajında “Anayasada lâiklik ilkesi olmasına rağmen nasıl olur da ‘laikçi yobazlar’ üslubu ile itham edersiniz?” şeklinde tepkisi gösterdiği, “Müslümanların umrunda değil” mesajına ise “Erbaş’ın üslupsuz bir açıklama yaptığını” söylediği ifade edildi.

DESTEKLER TEPKİDEN SONRA GELDİ

Erbaş’ın siteminden sonra bazı vakıf, dernek ve siyasetçiler, destek açıklaması yapmaya başladı. Anadolu Gençlik Derneği ve Safa Vakfı gibi STK'lar, sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarda, “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Bey’in, cuma günleri öğrenciler ve çalışanların namaz vecibesini yerine getirebilmeleri için çalışma ve ders saatlerinin düzenlenmesine yönelik teklifini destekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Editör: Yadigar Hanım