Ali Erbaş’a yakınlığıyla bilinen Kadir Dinç, Hasan Güçlü, Mustafa Irmaklı ve Cafer Tayyar Doymaz’ın da yer aldığı 31 ismin, ABD ile Avrupa’nın değişik kentlerine, dolarla harcırah verilerek ramazan ayı nedeniyle görevlendirildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, çok sayıda imam ve müftü, depremlerden etkilenen illerde görevlendirildi. Burada özellikle defin işlemleriyle ilgilenen görevliler, yardıma muhtaç kişiler için de çalışmalar yürüttü. Buna karşın yalnızca Erbaş’a yakın isimlerin “dolarla harcırah” verilerek yurtdışına gönderilmesi, “liyakat” eleştirilerine konu oldu.

Diyanet’in özellikle taşra teşkilatında, “İmamlar ve vaizler, deprem bölgesine gönderildi. Yöneticiler ise ABD ve Avrupa’da” eleştirilerinin dile getirildiği belirtildi. Deprem bölgesinde uzun süre görev yapan isimlerin de “Cenazeleri bize yıkattılar, yöneticiler masa başından ‘Aileleri teskin edin’ talimatı verdiler, kendileri yurtdışına gidiyor. Bize Allah rızası, kendileri için dolar aşkı” tepkisini gösterdiği kaydedildi.

Editör: Habererk Haber Merkezi