Türkiye’de 1 Eylül 2022’den geçerli olmak üzere konutlarda elektrik ve doğal gaz ücretlerine yüzde 20’den başlayan zam geldi. AK Parti iktidarı Avrupa’da Euro bazında elektrik ve doğal gaz ücretlerinin en düşük Türkiye’de olduğunu savunuyor. Peki, Türkiye ve Avrupa ülkelerinde Euro ve satın alma gücüne göre ayrı ayrı bakıldığında elektrik ve doğal gaz ücretleri ne kadar? Avrupa’da en pahalı ve en ucuz elektrik ve doğal gaz fiyatları hangi ülkelerde?

Euronews'te yer alan habere göre, Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat) senede iki defa elektrik ve doğal gaz fiyatı açıklıyor. Son açıklanan fiyatlar 2021 yılının ikinci yarısını yansıtıyor. AB ülkeleri ve Türkiye’de 2022 yılında enerji fiyatlarına ciddi zam geldi, ancak henüz bunlar Eurostat verilerine yansımadı. Fiyatları “Euro”, “Satın Alma Gücü Paritesi (PPT)” ve “ulusal para birimi” cinsinde görmek mümkün. Euro cinsinden kazanç her ülkede farklı olduğu için fiyatları hem Euro hem de satın alma gücüne göre ayrı ayrı bakalım.

ELEKTRİK EURO BAZINDA TÜRKİYE'DE UCUZ, ALMANLYA'DA PAHALI

Konutlarda 2500-5000 kWH kullanım bandında elektrik kWH ücreti Türkiye’de sadece 0,079 Euro. Türkiye 37 ülke içinde 36. sırada. Sadece Kosova’da elektrik Türkiye’den daha ucuz. AB ortalamasında ise elektrik ücreti 0,237 Euro.

Euro bazında elektrik ücretinin en pahalı olduğu ülke Danimarka (0,345) ve Almanya (0,323). Bu fiyatlara vergi ve diğer tüm ücretler dahil.

SATIN ALMA GÜCÜ TÜRKİYE'DE ELEKTRİĞİN EN PAHALI OLDUĞU 4. ÜLKE

Satın Alma Gücü Paritesine bakıldığında sıralamada ciddi değişiklik var. Türkiye 0,275 PPT ile elektriğin en pahalı olduğu 4. ülke konumunda. En pahalı elektrik 0,31 PPT ile Romanya’da. En ucuz elektrik ise 0,092 PPT ile İzlanda’da. AB ortalaması ise 0,237 PPT.

Satın alma gücünde Almanya’da (0,293 PPT) elektrik ücreti Türkiye’den yüksek. Türkiye’de elektrik ücreti Romanya, İspanya ve Almanya dışındaki tüm ülkelerde daha yüksek.

EURO BAZINDA EN UCUZ DOĞALGAZ TÜRKİYE'DE

20-200 GJ kullanım bandında doğal gaz kWh ücretinin en düşük olduğu ülke Türkiye. Türkiye’de 1 kWh doğal gaz ücreti 0,018 Euro. AB ortalaması ise 0,078 Euro. Euro bazında doğal gaz ücretinin en yüksek olduğu ülkeler İsveç (0,185), Danimarka (0,125) ve Hollanda (0,11).

SATIN ALMA GÜCÜNDE TÜRKİYE'DE DOĞALGAZ AB ORTALAMASINDAN DÜŞÜK

Satın Alma Gücü Paritesine göre bakıldığında ise Türkiye 28 ülke içinde 19. sırada. Türkiye'de 0,063 PPT olan doğal gaz ücreti AB ortalamasında 0,079 PPT.

Satın alma gücünde doğal gazın en yüksek olduğu ülkeler İsveç, Bulgaristan ve Kuzey Makedonya. En düşük olduğu ülkeler ise Macaristan, Lüksemburg ve Slovakya.

Satın alma gücünde doğal gaz Almanya’da Türkiye’den daha düşük.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank doğal gaz fiyatlarına dair şu paylaşımı yapmıştı:

Satın Alma Gücü Paritesi nedir?
Türkiye İstatistik Ofisi’nin (TÜİK) tanımına göre Satın Alma Gücü (PPT ve SPG) şöyle: “Ayrıntılı olarak tanımlanmış standart bir mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı” Böylece ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilmekte ve uluslararası anlamda gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmaları yapılabiliyor.

Editör: Yadigar Hanım