Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), doğalgazda ağustosta geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarifenin sabit kaldığını duyurdu.

BOTAŞ'ın internet sitesinde ağustos ayına ilişkin yayınlanana tarife tablosunda, dağıtım şirketlerine konut tüketicileri için ağustosta uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.

Tabloda, sanayi abonelerinin kademe 1 için tarifesi 1000 metreküp doğalgazda 7 bin 124 lira olarak belirlenirken, kademe 2 için 9 bin 478 lira oldu.

Yeni yayımlanan tarifede elektrik üretim amaçlı aboneler için 1000 metreküp doğalgazın fiyatı ise 10 bin lira olarak aıklandı.

BOTAŞ doğalgazda fiyat tarifelerini aylık hesaplıyor. BOTAŞ'ın internet sitesinden yapılan duyuruda, "Kuruluşumuzun doğalgaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım - işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır. Bu kapsamda, Kuruluşumuz tarafından 01 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olan Doğal Gaz Toptan Satış Fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır" denildi.

Editör: Yadigar Hanım