Cezaevinde isyan en az 52 ölü

Meksika'nın Monterrey kentinde bulunan Topo Chico cezaevinde isyan çıktı. Uyuşturucu mafyası üyelerinin kaçma girişimiyle başladığı öğrenilen isyanda, cezaevinde yangın çıktığı ve dumanların yükseldiği belirtilirken, isyanın yerel saatle "1.30"da kontrol altına alındığı öğrenildi. Valilikten yapılan açıklamada ise olayın trajedi boyutunda olduğu ve "en az" 52 kişinin öldüğü belirtildi.

Cezaevinde  isyan en az 52 ölü

Meksika'nın Monterrey kentinde çıkan cezaevi isyanında en az 52 kişi hayatını kaybetti.

 

Topo Chico cezaevindeki isyanın gece yarısı başladığı, olayda 12 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 

Cezaevinden duman yükseldiği yönünde haberler de geliyor. Ancak yetkililer, durumun kontrol altında olduğunu söylüyor. Yakınlarının durumuyla ilgili bilgi almaya çalışan yerel halktan bazı kişilerin cezaevinin çevresinde toplandıkları bildirildi.

 

Kalabalıktan bir kadın, ''Kızımın durumunun iyi olduğunu bilmek istiyorum. Kızım revirde, çocuklar da var orada'' dedi.

 

Nuevo Leon eyaleti Valisi Jaime Rodriguez'in isyanın patlamasından saatler sonra yaptığı açıklamaya kadar ölü sayısı konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. Vali Rodriguez, bir trajediyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

İSYAN KONTROL ALTINA ALINDI

 

Cezaevi çevresinde güvenlik hattı oluşturulduğunu ve kimsenin kaçmadığını belirten güvenlik birimlerinden bir sözcü, ''yerel saatle 1:30'da herşeyin kontrol altına alındığını' söyledi.

 

Görgü tanıkları, yangının başladığı saatlerde bağrışlar ve patlamalar duyduklarını aktarıyor.

 

İsyanının nedeni bilinmiyor, ancak bölgeden gelen haberlerden birinde, Zetas uyuşturucu karteli mensuplarının firar girişimiyle isyanın başladığı belirtiliyor.

Gözlemciler, aşırı kalabalık ve yolsuzluğa bulaşmış cezaevi sisteminde isyanların yaygın olduğunu aktarıyor.

 

2013'te San Luis Potosi eyaletinde hükümlüler arasında çıkan çatışmada 13 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Bu olaydan bir yıl önce Monterrey'de Apodaca cezaevinde çıkan isyanda 44 kişi hayatını kaybetmiş, olayda 30 kişi firar etmişti. Olayın ardından cezaevinin müdürü görevinden alındı.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 09:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.