Ermenistan’ın Azerbaycan’daki sivil katliamlarını görmezden gelen Pompeo, Türkiye için bakın ne dedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan Türkiye ile ilgili skandal bir açıklama geldi. Ermenistan’ın Azerbaycan’da sivil katliamlarını görmezden gelen Pompeo, Türkiye’nin Azerbaycan’ı desteklemesi nedeniyle çatışmaların arttığını öne sürdü.

Ermenistan’ın Azerbaycan’daki sivil katliamlarını görmezden gelen Pompeo, Türkiye için bakın ne dedi

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 27 Eylül’de Dağlık Karabağ’da başlayan çatışmalarda gerilim sürüyor. Rusya’nın arabulucuğunda yapılan görüşmelerden ateşkes kararı çıksa da, Ermen ordusu provokatif saldırılarına devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki soruna müdahil olmasının bölgedeki riski artırdığını öne sürerek, sorunun diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiği konusundaki çağrısını yineledi.

‘AZERBAYCAN’A KAYNAK SAĞLANIYOR’
Pompeo, WSB Atlanta’ya yaptığı açıklamada, “Şu anda Türklerin duruma müdahil olması ve Azerbaycan’a kaynak sağlaması bölgedeki riski ve bu tarihi çatışmadaki silah gücünü artırıyor. Bu sorun karşılıklı görüşmeler ve barışçıl müzakere yoluyla çözülmelidir. Silahlı çatışma ve hatta üçüncü taraf ülkelerin barut fıçısına dönmüş bu bölgeye silah gücü sağlamaları ile değil” dedi.

‘MASADA ÇÖZÜLMESİNİ UMUYORUZ’
Pompeo açıklamasının devamında ise, “Ermenistan’ın Azerbaycan karşısında kendisini savunabilmesini ve bu gerçekleşmeden önce iki tarafın da ateşkese uyacağını ümit ediyoruz. Ardından da masaya oturup bu sorunu çözmeye çalışacaklarını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE