Rusya-Ukrayna savaşının bedelini biz de ödeyeceğiz! Türkiye’de un, ekmek ve yağ fiyatlarında büyük artış olacak!

Un, ekmek ve yağ fiyatlarındaki artış beklentisi dikkat çekti.

Rusya-Ukrayna savaşının bedelini biz de ödeyeceğiz! Türkiye’de un, ekmek ve yağ fiyatlarında büyük artış olacak!

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle buğday arzında yaşanacak bir sıkıntının Türkiye'de un ve ekmek fiyatlarını, ay çekirdeği ithalatında oluşacak aksaklığın da yağ fiyatlarını artıracağına dikkat çekmesi korkuttu.

Kendi ölçümledikleri gıda enflasyonunun 1 Ocak’tan bu yana yüzde 18 arttığını söyleyen Dönmez, fiyatların daha da artması tehlikesi olduğunu vurguladı.

“ENFLASYONA ETKİ EDİYOR”

Rusya’nın dünyanın önemli petrol ve doğalgaz üreticilerinden biri olduğunu anımsatan, Ukrayna’nın da doğalgaz sevkiyatında kilit ülke konumunda olduğuna dikkat çeken Dönmez, “Maalesef, petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki artışın savaş sebebiyle önümüzdeki süreçte de devam etmesi endişesi yaşıyoruz. Enerji fiyatlarındaki artış, ülke ekonomilerine, dolaylı olarak da enflasyona etki ediyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
suçlu bunlar değil bizi yönetenler
suçlu bunlar değil bizi yönetenler - 3 ay Önce

bizim devletin istihbaratı stratejistleri ekonomistleri uyuyormu niye önlem almıyorlar.adam rusyadaki bütün askerlerini buraya yığmış demekki işgal edecek sen ne önlem aldın bunu bile görebildin mi oda bir ayrı bir mechul