Trump karşıtı konuşmacıya veto!

NATO'nun 70. kuruluş yıl dönümünü kutlamak amacıyla düzenlenecek konferans, ABD' Büyükelçiliğinin Trump karşıtlığıyla bilinen bir konuşmacıyı veto etmesi üzerine iptal edildi.

banner311
Trump karşıtı konuşmacıya veto!

Danimarka’da Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) kuruluşunun 70. yılını kutlamak için düzenlenecek konferans, ABD' Büyükelçiliğinin Trump karşıtlığıyla bilinen bir konuşmacıyı veto etmesi üzerine iptal edildi.

ABD Kopenhag Büyükelçisi'nden veto 

Danimarka Atlantik Konseyi Genel Sekreteri Lars Bangert Struwe, yaptığı yazılı açıklamada, NATO’nun kuruluşunun 70. yılını kutlamak amacıyla başkent Kopenhag’da 10 Aralık Salı yapılması planlanan konferansın iptal edildiğini duyurdu.

Sputnik’in haberine göre ABD'nin Kopenhag Büyükelçisi Carla Sands'ın, ABD Başkanı Donald Trump karşıtlığıyla bilinen Atlantik Konseyi araştırmacısı Stanley R. Sloan’ı veto ettiği ve bu yüzden konferansın iptal edildiği kaydedildi.

"Trump karşıtı olduğu bildiğimiz bir şeydi"

Struwe, "(Atlantik Konseyi'nde araştırmacı) Stanley Sloan'ın, Trump karşıtı olduğu bildiğimiz bir şeydi. Bu bir sır değil. Facebook ve Twitter’ı takip eden herkes görebilir. Stanley Sloan’ın bizim konferansımızda apolitik ve objektif bir konuşma yapacağından emindik. Sloan bu yönde bize söz verdi. Bu yüzden Sloan’ın konuşmacılar arasında olması için ısrar ettik ta ki ABD Büyükelçisinin Sloan’ın katılımının iptal edilmesini isteyene kadar" ifadesini kullandı.

ABD’nin Kopenhag Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada ise konferansın organizatörleri arasında olan büyükelçiliğin ve Danimarka Atlantik Konseyi’nin, konferans için geniş perspektife sahip konuşmacılar üzerinde anlaştığı kaydedildi.

Açıklamada, “Stanley Sloan’ın son anda konuşmacılar arasına eklenmesi, konferans için diğer konuşmacıların belirlenmesinde dikkat edilen birlikte karar alma yöntemiyle örtüşmemektedir” değerlendirmesine yer verildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.