Eczacıların kârlılık oranlarını belirleyen ilaç fiyat kararnamesinde temmuzda yapılan güncelleme, eczacıların durumunu iyileştirmeye yetmedi. 100 liraya kadar olan bir ilaçtan, daha önce yüzde 25 kâr eden eczacılar için bu oran yüzde 28’e, 200 liranın üzerindeki ilaçlarda ise yüzde 12’den yüzde 13’e yükseldi. Ancak, belirlenen bu rakamı yeterli bulmayan eczacılar, ülke genelinde iş bırakma kararı aldı.

İlaç fiyat kararnamesinin istenilen oranda yeniden güncellenmemesi halinde eczacıların ayakta kalamayacağını savunan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, “Eczacıların kârını belirleyen TL baremi 13 yıl öncesine ait. 13 yıl önceki 10 TL, bugünkü 10 TL değil. Bizim kârımız her güncellemede eriyor. Her zamla bu kârın düşmesi, bizi kredi çekmeye itti. Meslektaşlarımız mesleklerini bırakıyor. İki eczaneden biri kapatma tehlikesi ile karşı karşıya. Güncelleme, enflasyon oranında yapılmadığı için bizi tatmin etmedi. Yaşayabilmek için bu eylem kararını almak durumunda kaldık” diye konuştu. 

ZAMMI ALAMAYAN FİRMALAR PİYASAYA İLAÇ VERMİYOR

İlaç firmalarının istediği zammı alamadığı için piyasaya ilaç vermediğini ifade eden Özcan, hormon ilaçları, antidepresanlar, tansiyon, kanser ve diyabet ilaçlarını bulmakta zorlandıklarını söyledi.

Gerçekte kur rakamlarının 17-18 imen ilaç kurunun 7-8 Avro olduğuna dikkat çeken Özcan, “İlaç şirketleri maliyetlerini karşılayamadığı için devlet ile karşı karşıya geliyor. Ülkemizin ilaç fiyat politikası nedeniyle yeni üretilen ilaç bileşenlerinin de çok büyük bir bölümü Türkiye’ye girmiyor. Çünkü firmalar istedikleri ödemeyi alamıyor. Avrupa’da sattığı 100 Avroluk ürünü ‘Türkiye’de 10 Avro'ya satacaksın’ dayatması bir firmanın talebini karşılamaz. O nedenle hastalıklarla ilgili çıkan yeni bileşenleri, ülkemizde göremiyoruz. Bunların sayısı giderek artıyor.”  

Türkiye’de yaklaşık 25 bin eczane bulunuyor. Eylem takvimini ilerleyen günlerde açıklayacak olan eczacılar, nöbetçi eczane sayısını arttırarak eczane hizmetlerini aksatmayacak. 

Editör: Yadigar Hanım