Batarya bizim Motor kimin? TOGG ‘un motorunun nereden alınacağı belli oldu

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin bataryasının yerli olacağını müjdesini verirken elektrikli motorun ise Bosch'tan alınacağını açıkladı.

banner311
Batarya bizim Motor kimin? TOGG ‘un motorunun nereden alınacağı belli oldu

Kamuoyu sabırsızlıkla yerli otomobilin yollara cıkacağı günü bekliyor. Geçtiğimiz günlerde Gemlik'te temeli atılan fabrika inşaatının 18 ay gibi bir sürede tamamlanması beklenirken, 2022'nin son çeyreğinde seri aracın banttan inişi hedefleniyor.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Gebze'de TOGG tesislerine konuk oldu, yerli otomobille ilgili merak edilenleri TOGG CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş'a sordu. Altaylı, batarya ve elektrikli motorla ilgili sorusuna Karakaş'ın verdiği yanıtı köşesine taşıdı.

“Gürcan Bey, ilk açıklamanızı çok eleştirdim. Bataryaya en son karar vereceğiz, bir yerden alırız dediniz. Ben de çok kızdım. Batarya yoksa elektrikli otomobil yok. İşte Mercedes. Geçen sene EQ serisi otomobillerden planladığının yarısı kadar üretebildi çünkü batarya bulamadı. Herkes batarya peşinde olunca çok sıkıntı olacağı açık. Nasıl böyle bir şey söylediniz?” diye soruyorum.

Batarya yerli olacak

“Evet, beni çok sert eleştirdiniz. Beni yanlış anladınız ya da ben yanlış ifade ettim belki. Benim kastım her şey sıra ile demekti. Batarya o günün meselesi değildi. Ama şimdi size müjdeyi vereyim. Batarya yerli olacak. Türkiye’de üretilecek. Bizim Gemlik’teki tesisin içinde olacak. Bataryayı, batarya peketini, batarya kontrol ünitesini, hepsini kendimiz üreteceğiz. Bu kadarını söyleyeyim. Çok da detaya girmeyelim. Bakın bu kata çıkan ilk sivilsiniz. O kadar koruyoruz sırlarımızı” diyor gülerek.
Doğrusu en sevindirici haber bu.
Göreceğiz. İnşallah.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 12:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.