Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimler yaklaşırken, daha önce Maliye Bakanı olarak görev verdiği Mehmet Şimşek'i yeniden göreve getirmek için ikna etmeye çalışıyor. Bu gelişmeler yaşanırken, Erdoğan'ın ekonominin başına getirmeyi planladığı Mehmet Şimşek için Halk Bankası'nı dolandırmaya çalıştığını iddia ettiği konuşması siyasetin gündemine bomba gibi düştü.

Erdoğan'ın 2019'daki bir mitingde kurucuları arasında bulunan eski başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan, Mehmet Şimşek ve İstanbul Şehir Üniversitesi yönetimini Halkbank'ı dolandırmaya çalışmakla suçladı. Ancak Erdoğan Şimşek’i, Başbakanlık yaptığı dönemde Merkez Bankasının başına getirmek istiyordu. 

"HALK BANKASINI DOLANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Erdoğan konuşmasında, "Öksüz, yetimin hakkını kalkıp kurdukları üniversiteye tapu devri yapmak suretiyle, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun başkanı sıfatıyla bunu sağlıyor. Peki bu nasıl doğruluk? Peki yanında kim var? Yine bir başka isim o da Sayın Babacan var. Onun da imzası var bu işin altında. Başka kim var? Mehmet Şimşek var" ifadelerini kullandı.

Devamında ise Şimşek’in de içerisinde olduğu isimleri dolandırıcılıkla suçlayarak, "Bitmedi ve bunlar Halk Bankasını da dolandırmaya çalışıyorlar. Halk Bankasından bunlar kredi talebinde bulunuyorlar. Halk Bankası bunlara ciddi bir kredi veriyor fakat ödeme planlarında maalesef bunlar Halk Bankasına ödemelerini yapmıyorlar. Tabii Halk Bankasına ödemelerini yapmayınca, banka da bu defa kendilerini sürekli olarak uyarıyor. Şu anda Halk Bankasına olan borçları aklımda kaldığı kadarıyla 417 milyon noktasında" dedi.

MERKEZ BANKASININ BAŞINA GETİRMEYE ÇALIŞMIŞTI

Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “dolandıcılıkla” suçladığı Mehmet Şimşek’i, Başbakanlık yaptığı dönemde Merkez Bankasının başına getirmek istediği anlaşıldı. Bir mitinginde bu konuyu açıklayan Cumhurbaşkanı, “Halkbank'ı dolandırdı” dediği Mehmet Şimşek'i Merkez Bankası başkanı yapma teklifini ve veto edilmesini anlattı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile AKP Genel Merkezi'nde bir görüşme gerçekleştirmişti. Görüşmede Erdoğan'ın Şimşek'e bakanlık teklif ettiği iddia edilmişti. Görüşme sonrası AKP ve Mehmet Şimşek taraflarında ayrı ayrı açıklamalar gelmişti.

YENİDEN SİYASETE GİRMEK İSTEMEDİ

Erdoğan'la görüşmesinin ardından gazetelere görünmeden Genel Merkez'den çıkan Şimşek'le ilgili AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten açıklama geldi. Görüşmenin 'olağan' olduğunu belirten Çelik, Mehmet Şimşek'in aktif siyaseti düşünmediğini kaydetti.

KILIÇDAROĞLU'NUN SEÇİM VİDEOSUNU BEĞENMİŞTİ

Şimşek'in, Erdoğan tarafından kendisine sunulan bakanlık teklifini reddettiğinin iddia edilmesinin ardından Mehmet Şimşek'ten sosyal medyada bomba Kılıçdaroğlu hamlesi gelmişti.

Kılıçdaroğlu'nun sosyal medyadan seçim çalışmalarını başlattığı videoyu beğenen Şimşek sosyal medyada gündem oldu.

Öte yandan Mehmet Şimşek'in daha sonra beğeniyi geri çektiği görüldü.

ALANI İLE İLGİLİ KATKIYA HAZIR OLDUĞUNU AÇIKLADI

Şimşek, görüşme sonrası sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Şimşek'in açıklamaları şu şekilde:

"Sn Cumhurbaşkanımız ile akşam saatlerinde Ak Parti Genel Merkezi’nde son derecede samimi bir ortamda görüşme fırsatım oldu. Kendisine bu kabulleri çok teşekkür ederim. Kendi alanıma giren her konuda istenen katkıları vermeye her zaman hazırım. Ancak yurtdışında finans kuruluşlarındaki işlerim nedeni ile aktif siyasete girmeyi düşünmüyorum."

Editör: Yadigar Hanım