AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştukça dolar rekor üstüne rekor kırıyor. Ekonomist Mustafa Sönmez, "Doların düşmesi mümkün değil" değerlendirmesini yaptı.

Gerçek Gündem’in haberine göre; AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "faiz" açıklamaları dolarda yeni rekorları beraberinde getiriyor.

Son olarak, dün akşam saatlerinde kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, ''Faiz sebep, enflasyon neticedir'' dedi. Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından dolar 11.47 seviyesine çıkarak rekor kırdı.

Bugün ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, partisinin grup toplantısında söylediği sözler doları hararetlendirdi. Bahçeli, "Merkez Bankası'nın bağımsızlığını tartışmaya açmak milli iradenin gereğidir. IMF ve faiz lobisi ile fazla yol alamayacağımız ortadadır. Özerk kurumlar milli iradenin üzerinde olamaz. Davul hükümetin boynundayken tokmağın başkalarında olması kabul edilemez. Terörle mücadelenin rövanşını kur üzerinden almak istiyorlar. Bu kez başaramayacaklar. Döviz operasyonları boşunadır. Türkiye'yi teslim alamayacaklar." ifadelerini kullandı.

REKOR ÜSTÜNE REKOR

İPTAL EDİLMİŞTİ, YENİDEN GELİYOR! İPTAL EDİLMİŞTİ, YENİDEN GELİYOR!

Bu sözler üzerine dolar yeniden yükselişe geçti ve bir kez daha tarihi zirvesini yeniledi. Dolar saat 14.30 itibarıyla 12.52'den işlem görüyor. Euro ise 14,09'a yükseldi.

"BU YÜKSELİŞİN SINIRI YOK"

Dolar kurundaki son durumu sorduğumuz ekonomist Mustafa Sönmez, "Bu yükselişin sınırı yok. Şu anda mevduat sahipleri, mevduatlarının yüzde 58'ini dövize bağlamış durumdalar, yüzde 42 Türk lirasında. Türk lirasında kalanlar olan biteni gördükçe dövize yöneliyolar. Bu yönelişle beraber fiyat artmaya devam ediyor. Buna aşağı baktırmak için de hükümetin elinde cephane yok. Ne Merkez Bankası bunu aşağı baskılayacak şekilde döviz satabilecek durumda, ne de insanları bundan caydıracak bir güven var." diye konuştu.

"KURTULUŞ SAVAŞI TİRADINI KİMSE YEMİYOR"

Erdoğan'ın 'Ülkemizi bunca tuzaktan, badireden nasıl çıkardıysak Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu ekonomik kurtuluş savaşından da zaferle çıkartacağız' sözlerini değerlendiren Sönmez, "Erdoğan 'Kurtuluş Savaşı' tiradına girdi ama kimse yemiyor. Bu telaş ve panik insanları piyasa ne olursa olsun bir an önce dövize yönlendiriyor Talep oldukça fiyat da artar. Dün nasıl 10 lirada kalmayıp 12 liraya çıktıysa akşama doğru 13 olur, yarın 14 liraya çıkabilir. Bunun hiçbir sınırı yok, taleple ve güvenle ilgili bir durum." ifadelerini kullandı.

Sönmez, "Dövize yöneliş sürdüğü sürece fiyatta tavan yok. Şurada durur, burada oyalanır diyemiyoruz. Olabilmesi için bu talebe cevap verecek yeterli döviz havuzunun olması lazım. Döviz kıtlığı var. Kıtlığı olan şeyin fiyatı alabildiğine gider. Bu psikolojik bir güven meselesi aynı zamanda. Hükümete güvensizliğin bir ifadesi. Bunu ancak durduracak ya da aşağı çekecek şey siyasi değişim olur. Bu hükümetin gideceğini ve daha aklı selim bir yönetimin geleceğine ikna olursa insanlar, o zaman yoğun talep durabilir ve çıkışı yavaşlayabilir." ifadelerini kullandı.

"DOLARIN DÜŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Doların düşmesinin söz konusu olmadığını kaydeden Sönmez, "Doların düşmesi mümkün değil. Türk lirası faizlerinin indirilmesi değil yükseltilmesi lazım. Hem de 5-10 puan birden yükseltecekler ki insanlar bu faizleri kaçırmayalım diye dövizlerini bozup Türk lirasına dönsünler. Bunu da iktidar yapmaz. Yaparsa siyaseten iflas etmiş olur. Onun için Erdoğan gemileri yakmış durumda. Aralık ayında da indirileceğinin sinyalini verdi." dedi.

"ENFLASYON ARTACAK, ASGARİ ÜCRETTEKİ ARTIŞ ANLAMSIZ KALACAK"

Dolardaki yükselişin asgari ücret zammına nasıl yansıyacağıyla ilgili Sönmez şu değerlendirmelerde bulundu:

"Doların çıkışı enflasyonu arttırıyor. Enflasyon karşısında insanların gelirlerini koruyabilmeleri için gelirlerinin artması lazım. Mevcut gelir olan asgari ücreti ne kadar arttıracaksınız ki enflasyonla baş etsin. İktidar asgari ücreti artıracak ama kısa sürede enflasyon öyle bir yere gelecek ki bu artış da anlamsız kalacak."